Czy warto budować piwnice

Czy warto budować piwnicę?

Przy budowie domu często pojawia się pytanie: czy warto budować piwnicę? Na ten temat krążą różne opinie. Dla wielu piwnica stanowi bowiem dodatkową powierzchnię użytkową, przeznaczoną do celów gospodarczych, dla innych zaś jest to zbędny wydatek sprawiający dodatkowe problemy na podmokłym terenie. Decydując się na budowę domu, warto wcześniej przemyśleć kwestię piwnicy pod wieloma względami.


Czy warto budować piwnicę?

Piwnica stanowi dodatkową powierzchnię, więc warto brać pod uwagę wielkość budowanego domu. Jeśli dom ma być niewielkich rozmiarów to brak piwnicy przyczyni się dodatkowo do zmniejszenia ilości pomieszczeń mieszkalnych. W takiej sytuacji piwnica będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ będzie służyć za pomieszczenia gospodarcze, a pomieszczenia mieszkalne pozostaną do użytku codziennego. Będzie można ją przeznaczyć na kotłownię, składzik podręczny, spiżarnię, pralnię czy suszarnię. Jeśli jednak warunki nie pozwalają na budowanie piwnicy, można rozważyć umieszczenie pomieszczeń gospodarczych w innym miejscu (przeznaczyć na nie jedno pomieszczenie w domu lub część garażu przyłączonego do domu). Najczęstszą przeszkodą w budowaniu piwnicy staje się – oprócz kwestii finansowej (piwnica bowiem podnosi koszty budowy) – podmokły teren. Wówczas pojawia się ryzyko wystąpienia wody w piwnicy lub podmoknięcia ścian budynku, co z kolei niszczy materiały budowlane, narażając na częste remonty, a ponadto wystąpienia wilgoci w budynku.

Budowa piwnicy

Decydując się na budowę piwnicy, należy wziąć pod uwagę wielkość budowanego domu, indywidualne upodobania i potrzeby, możliwości finansowe i oczywiście jakość terenu – występowanie i poziom wód gruntowych, a także jego przepuszczalność. Kiedy zatem można budować piwnicę? Podmoknięcie mogą spowodować zarówno wody gruntowe jaki i wody opadowe – zatrzymywane na terenie ze względu na jego nieprzepuszczalność. Jeśli poziom wody gruntowej znajduje się głęboko pod powierzchnią ziemi nie trzeba się obawiać podmoknięcia. Problem stanowi wysoki poziom wód gruntowych. Wtedy trzeba podjąć zabezpieczenia związane z odpowiednią izolacją, tak aby wody nie przenikały przez podłogę do wnętrza pomieszczenia. Jeśli tren dodatkowo jest słabo przepuszczalny wówczas wody opadowe mogą długo się utrzymywać, a w konsekwencji przenikać przez ściany. 

Zabezpieczenie podłóg i ścian w piwnicach

Budując piwnicę trzeba odpowiednio zabezpieczyć konstrukcję. Najpierw należy dokładnie zbadać teren i ustalić, co może powodować w przyszłości podmakanie piwnicy. Ustalając przyczynę, można wybrać odpowiednią metodę zabezpieczającą, a także materiały przeznaczone specjalnie do tego celu. Warto również zasięgnąć porady, a także pomocy specjalistów z tego zakresu.

Zabezpieczając budynek przed wilgocią, stosuje się izolacje ciężkie – na terenie nieprzepuszczalnym o wysokim poziomie wód gruntowych lub izolacje lekkie – na terenie przepuszczalnym o niskim poziomie wód gruntowych. Ponadto wykonywane są izolacja pozioma – zabezpieczająca przed kapilarnym podciąganiem wody i izolacja pionowa – zabezpieczająca przed przenikaniem przez ściany wody gruntowej czy też opadowej, które są dokładnie ze sobą łączone.

Czym należy zabezpieczać podłogę i ściany przed wodą i wilgocią? Do tego celu są przeznaczone różnego rodzaju materiały:

  • wodoszczelne zaprawy mineralne (w celu wyrównania terenu i stworzenia odpowiedniej grubości warstwy)
  • papy – asfaltowe bądź smołowe (łączone lepikami lub emulsjami bitumicznymi)
  • bloczki komórkowe (układane równo obok siebie i wyrównane tak, aby powstała gładka powierzchnia)
  • betonowe pustaki zasypowe
  • płynne materiały bitumiczne (z wykorzystaniem papy i folii tłoczonej)
  • farby przeciw pleśni i grzybom, które ułatwiają walkę z nimi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *