jak zaprojektować ogród

Jak zaprojektować wymarzony ogród?

Projektując ogród pragniemy, aby był on niepowtarzalny i wyjątkowy. Mimo wyboru oryginalnego pomysłu musimy pamiętać, aby panowała w nim harmonia, a kompozycja pasowała do domu i otoczenia. Dokonując wyboru stylu ogrodowego, trzeba się dobrze zastanowić, jaki charakter będzie pasował do nas samych i otoczenia. Tym bardziej, że w różnorodnych stylach można wręcz przebierać.


Projektowanie ogrodów – jak zacząć

Ogród powinien stanowić jednolitą kompozycję, w której wszystkie elementy współgrają ze sobą. Nie warto kierować się panującymi trendami w urządzaniu ogrodu. Ma być to nasz własny „kawałek świata”. Jest to miejsce, gdzie człowiek bezpośrednio styka się z naturą. Dlatego ważne jest, aby uwzględniać swoje własne upodobania i gust, a także przeznaczenie ogrodu i funkcję, jaką w przyszłości ma pełnić. Powinien również pasować do domu, przy którym stoi.

Projektowanie ogrodów pomysł

Projektowanie ogrodu to proces długi i wymagający, ale dający wiele satysfakcji. Zanim przystąpimy do prac nad urządzaniem ogrodu, powinno się dobrze zastanowić, jaki on ma być. Warto zapoznać się z różnymi panującymi stylami ogrodowymi, dowiedzieć się czym się charakteryzują, jakie rośliny w nich dominują, a nawet przejrzeć przykładowe zdjęcia, aby sprawdzić, jaki tworzą efekt i czy ich wygląd będzie nam odpowiadał, a co najważniejsze, czy będzie pasował do domu i otoczenia. Pamiętajmy, że podejmując się tworzenia konkretnego stylu ogrodowego, przedmioty i rośliny, które zakupujemy, muszą się ze sobą  komponować, aby ostatecznie tworzyły ten wybrany przez na styl. Ogrody mogą być bardzo zróżnicowane, a czasami nawet łączy się elementy poszczególnych stylów, jednak zawsze trzeba pamiętać o konieczności zachowania harmonii.

Style ogrodów – inspiracja ze świata

Od wieków pasjonowano się ogrodami, które urozmaicały otoczenie budynków mieszkalnych. Z tych indywidualnych zainteresowań powstały różne style ogrodów. Wpływ na ich rozwój miała nie tylko inwencja twórcza projektanta, ale również specyfika krajów w jakich powstawały, tradycja w nich panująca oraz warunki ekonomiczne, klimatyczne i geograficzne. Z czasem jednak poszczególne style rozpowszechniły się na wiele innych krajów, zaczęto przywozić z dalekich podróży różne wzory i unikatowe rośliny, które w rodzinnych stronach nie występowały. Przenikanie koncepcji i wymiana handlowa roślinami spopularyzowały style ogrodowe. Kompozycje z poszczególnych kontynentów zaczęły być znane również w innych częściach świata. Zaczęto eksperymentować z roślinami i stosowano nowe oryginalne pomysły. Tworzone style ogrodów stały się prawdziwą sztuką, którą do dziś możemy podziwiać i stosować w naszych przydomowych ogrodach.

Każdy styl ogrodowy ma swoje charakterystyczne cechy. Jednak w każdej części świata będzie wyglądał inaczej, gdyż zawsze przeniknie do niego jakiś regionalny pierwiastek, który troszkę urozmaici i zmieni jego tradycyjny i pierwotny wygląd. Każdy projekt ogrodu jest jedyny i niepowtarzalny, na co wpływ ma styl, upodobania twórcy i region, w którym powstał. Efekt końcowy w dużej mierze zależy również od przestrzeni, w której ogród został stworzony. Ukształtowanie terenu, gleby, charakter okolicy – zadrzewiona lub stanowiąca pustą przestrzeń, będą miały znaczący wpływ na ostateczny wygląd. Nie bez znaczenia dla wizualizacji ogrodowych jest słońce i sposób oświetlenia, co znacząco podkreśla estetykę.

Dzisiaj jest wiele stylów ogrodowych, które można podzielić ze względu na pochodzenie, architekturę czy nawet funkcję. Uwzględniając kompozycję, wyróżnia się ogrody w stylu:

 •         nieregularnym,
 •         regularnym symetrycznym,
 •         regularnym asymetrycznym,
 •         geometrycznym,
 •         kombinowanym.

Z kolei ze względu na pochodzenie i charakter można wyróżnić style:

 •         wiejski,
 •         naturalistyczny,
 •         kwiatowy,
 •         nowoczesny,
 •         francuski,
 •         japoński,
 •         angielski,
 •         barokowy,
 •         kolonialny
 •         skalny,
 •         dworkowy,
 •         śródziemnomorski,
 •         rustykalny.

Zadbaj o swój ogród

Zakładając ogród, trzeba więc pamiętać, że jest to spełnienie naszych pragnień, realizacja marzeń. To wybór, którego dokonujemy sami i nikt nie powinien narzucać nam swojego zdania. Ogród ma spełniać nasze oczekiwania i pasować do właściciela i jego domu, a projektowanie ogrodu powinno być przyjemnością. Nie wolno jednak zapominać, że ogród nie może być pozostawiony bez opieki. Zastanówmy się więc, jak ma być duży i  na ile poradzimy sobie z jego pielęgnacją. Dostosujmy go więc nie tylko do naszych potrzeb, ale też możliwości. Wspaniale jest mieć wokół domu ogród tradycyjny lub też orientalny, który przyciąga uwagę zasobem roślinności i wyrafinowaną kompozycją, ale pamiętajmy, że ten niepowtarzalny efekt może zostać utracony, gdy odpowiednio o niego nie zadbamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *