Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – praktyczne wnętrza

Architektura wnętrz coraz częściej uwzględnia innowacyjne rozwiązania mające poprawić komfort mieszkania. Interesującym i praktycznym w tym względzie rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, które jak sama nazwa wskazuje umieszczane jest w podłodze.


System ogrzewania podłogowego

Wnętrza wyposażone w ogrzewanie podłogowe wydają się nieco bardziej funkcjonalne, ponieważ ściany są wolne od kaloryferów. Na siatce w podłodze rozciągane są kable grzewcze (przewody są ekranowane), które pod całą powierzchnią rozprowadzają ciepło kierowane do wnętrza. Ciepłe powietrze równomiernie rozchodzi się w pomieszczeniu, więc nie tworzą się cieplejsze skupiska. Aby zapobiec zbędnej utracie ciepła, należy pod przewodami rozłożyć izolację termiczną.

Ogrzewanie podłogowe

System ogrzewania podłogowego wyposażony jest w czujniki cieplne. Pierwszy znajduje się w posadzce i odpowiadają za regulację ciepła w instalacji – zapobiega to ewentualnym awariom spowodowanym przegrzaniem. Kolejny to termostat umieszczany na ścianie w pomieszczeniu, aby stale kontrolował panującą tam temperaturę. Termostat powinien znajdować się w każdym pomieszczeniu, głównie ze względu na zmienność temperatury w poszczególnych wnętrzach – pokój może być wietrzony dłużej w związku z czym robi się tam chłodniej lub większa ilość osób sprawia, że w pomieszczeniu jest cieplej. Termostat sprawia, że ogrzewanie dostosowuje się do potrzeb wymaganych w pomieszczeniu, a dzięki niemu można regulować ogrzewanie, aby w każdym pokoju była wymagana temperatura.

Gdzie podłączyć regulator temperatury?

Regulator temperatury powinien być podłączony z odpowiadającymi mu obiegami grzewczymi. Za dopuszczanie odpowiedniej ilości ciepła do przewodów odpowiada zaś głowica termoelektryczna, umieszczona na każdym obiegu. Należy również pamiętać o temperaturze zasilania rozdzielacza, która zależy od warunków atmosferycznych. Powinna ona być mniejsza niż temperatura aktualnie przewidziana w całej instalacji ogrzewania.

W zasadzie nie ma przeciwwskazań stosowania ogrzewania podłogowego, jednakże wymaga ono odpowiednich typów posadzek. Najlepiej nadają się posadzki słabo izolujące termicznie (ceramiczne lub kamienne), stąd najczęściej w ten rodzaj ogrzewania wyposażona jest kuchnia bądź łazienka. Ponadto w przypadku domów, gdzie notuje się dużą stratę ciepła, niezbędne będzie zastosowanie innej dodatkowej instalacji cieplnej. Spowodowane jest to długim czasem nagrzewania, co odczuwalne jest zwłaszcza we wnętrzach narażonych na wpływ zimna.

Ogrzewanie podłogowe – na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie podłogowe jest proste w instalacji i łatwe w obsłudze. Ponadto jest energooszczędne – ze względu na dużą powierzchnię wytwarzającą ciepło, co pozwala na zwrot kosztów związanych z montażem. Jednak przy instalacji tego typu ogrzewania trzeba brać pod uwagę przyszłe rozmieszczenie mebli czy urządzeń gospodarstwa domowego. W miejscu, gdzie mają stać tego typu przedmioty, nie może być zlokalizowana instalacja, dlatego wystrój wnętrza musi być dobrze przemyślany. Nie ma więc możliwości rozłożenia instalacji grzewczej w całej powierzchni podłogi. Minusem jest również ewentualna naprawa, która wymaga kucia w podłodze. Na uwagę zasługuje również możliwość zastosowania ogrzewania do powierzchni poza budynkiem – schodów, podjazdów.

Wnętrza a rodzaje ogrzewania podłogowego

Ze względu na sposób ogrzewania:

  • bezpośrednie – kable grzewcze znajdują się w warstwie pod posadzką, a ogrzewanie włączane jest w momencie, kiedy temperatura pomieszczenia spada poniżej ustawionej na regulatorze,
  • akumulacyjne – kable grzewcze umieszczone są głębiej w podłodze, której wierzchnia warstwa skupia ciepło. System ten polega na stopniowym gromadzeniu ciepła, które jest oddawane do pomieszczenia w późniejszym czasie. Nie można tu regulować samodzielnie temperatury, gdyż akumulowanie ciepła zależy od warunków atmosferycznych.

Ze względu na materiał grzewczy:

  • elektryczne – do ogrzewania wykorzystywana jest energia elektryczna, której ilość użycia jest regulowana za pomocą termoregulatorów ustalających temperaturę w pomieszczeniu,
  • wodne – w tym przypadku do ogrzewania służą rury z ciepłą wodą, z których ciepło przekazywane jest do wylewki pod podłogą. Aby nie tracić ciepła, od spodu instalacji umieszczana jest izolacja. W tym przypadku wykorzystywana jest pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny ogrzewające wodę do wymaganej temperatury,
  • powietrzne – ciepło wytwarzają rury z krążącym w nich gorącym powietrzem, umieszczone stropie lub w fundamencie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *