Pomysły na nowoczesne oświetlenie kuchni

Pomysły na nowoczesne oświetlenie kuchni

Pomysły na nowoczesne oświetlenie kuchni i jadalni. Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy sporo czasu, tutaj przygotowujemy posiłki i spożywamy. Aby w kuchni pracowało się wygodnie musi ona być odpowiednio oświetlona, dlatego należy pomyśleć o kilku źródłach światła.


Oświetlenie kuchni LED

Niezbędne jest oświetlenie ogólne, do którego można wybrać lampy sufitowe, świetlówki albo halogeny.Oświetlenie to ma na celu równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia. Jednak musimy też pamiętać o oświetleniu blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Tutaj idealnie nadają się halogeny, świetlówki i taśmy LED-owe. Światło ogólne w kuchni nie musi być bardzo jasne. Powinno być rozproszone lub najpierw odbijać się od sufitu, a dopiero potem padać na sprzęty, nie powodując powstawania cieni.

Nowoczesne lampy sufitowe

Do oświetlenia ogólnego kuchni można wybrać tradycyjne lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny lub oprawy sufitowe zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze wydaje się wyższe i przestronne. Osobne źródło światła montujemy nad stołem. Światło powinno padać na cały blat i nie może oślepiać siedzących przy stole osób. Bardzo ważne jest dobre oświetlenie miejsca pracy, czyli w tym wypadku – blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Zainstalowane tutaj lampy powinny świecić jasnym skupionym światłem.

Czym podświetlić szafki kuchenne?

Od spodu szafek kuchennych lub w wyciętych w nich otworach można zainstalować oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy 20 W lub świetlówki; tradycyjne żarówki zbyt mocno się nagrzewają. Odległość między punktami świetlnymi powinna wynosić około 40-60 cm. Dodatkowy efekt uzyskamy dzięki podświetleniu półek zarówno tych wewnątrz szafek, jak i wolno wiszących. Możemy do tego użyć żarówki lub taśmy LED-owe. Które zużywają mniej energii od tradycyjnych, a oprócz tego mają znakomite walory dekoracyjne.

 Jeżeli w naszej kuchni mamy wyspę, może ona być oświetlona punktowo źródłem światła zamontowanym w okapie albo w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli zaś na wyspie nie ma kuchni z okapem, można nad nią zamontować półkę z oświetleniem halogenowym. Wyznaczenie kilku źródeł światła w kuchni pozwoli na stopniowe włączanie oświetlenia, w zależności od potrzeby, co znacznie oszczędza energię. Macie jakieś inne pomysły na oświetlenie nowoczesne kuchni? – koniecznie podziel się z nami w komentarzu.