Wymarzony ogród

Style ogrodów i ich niepowtarzalny klimat

Przez wiele wieków wykształcały się jedne z najbardziej popularnych i najpiękniejszych ogrodów. Dziś nie stanowi żadnego problemu przeniesienie ich na swoje podwórko, aby cieszyły nasze oko. Wybierając styl ogrodu, sugerujemy się przede wszystkim tym, co się nam podoba i jaki klimat pragniemy stworzyć wokół domu. Pamiętajmy jednak, że zarówno styl ogrodu jaki i całe otoczenie musi współgrać ze sobą.

Ogród w stylu dworkowym

Styl ten powstał na przełomie XIX i XX wieku i był związany z dworami, tóre zazwyczaj nawiązywały do ogrodów włoskich. Układ tego ogrodu jest zazwyczaj osiowy podzielony na kilka zasadniczych części: podjazd, dwór i salon ogrodowy – co sprawia, że dom i ogród tworzą spójną całość. Centralną częścią ogrodu jest część salonowa, którą otaczają wysokie drzewa i wokół której rozciąga się rozmaicie urządzona reszta część całości ogrodu. Część zwaną dworem wypełniają zazwyczaj liczne krzewy i kwiaty, zaś pomiędzy nimi wyróżniają się swą wyjątkową oryginalnością pnące rośliny.

Ogród w stylu wiejskim

Charakteryzuje go barwność, różnorodność i lekki chaos, który jednak powinien zachować swój artystyczny i wyszukany wymiar. Występująca roślinność może mieć wiele kolorów i różne rozmiary, a nieodłącznym elementem są pnące róże i powojniki, które sprawiają, że ogrody wiejskie są tak efektowne. Nie przeszkadzają przy tym żadne samosiejki. Rośliny powinny być tak dobrane, aby kwitły przez cały rok, przy czym są one bardzo znane i niewyszukane. W ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć krętych ścieżek, które swym kształtem zachęcają do spacerów. Znajdują się w nim również ukryte ciekawe zakątki, które stanowią wyodrębnioną, ale jednocześnie idealnie dopasowaną część całego ogrodu. Doskonale pasują do niego elementy i sprzęty w stylu romantycznym i rustykalnym. Swoim wyglądem ma przypominać znaną z przeszłości wiejską sielankę.

Ogród w stylu kolonialnym

Pochodzi ze wschodniego wybrzeża USA. Cechuje go spokój, harmonia i wygoda. Panuje w nim porządek, a jego aranżacja związana jest z otaczającym krajobrazem. Pomimo że ma on zdecydowanie swobodny charakter, mogą pojawić się też elementy regularności. Podstawowe wyróżniki ogrodów kolonialnych to przystrzyżony żywopłot, drewniany taras, drewniane bądź kamienne rzeźby. Wykorzystuje się również cegłę, a także kamień łupany do stworzenia ścieżek prowadzących w głąb ogrodu.

Ogród w stylu nowoczesnym

Jest to dość młody styl ogrodowy, który charakteryzuje się przejrzystością. Kompozycja roślin, ukształtowanie terenu i rozplanowanie cechuje prostota. Wszelkie kształty są naturalne i geometryczne. Sam ogród ma dużo wolnej przestrzeni i panuje w nim przestronność. Idealnie komponuje się w wszelkimi elementami dzisiejszych czasów. Jest stworzony tak, aby spędzać w nim wolny czas aktywnie bądź relaksując się. Nic więc dziwnego, że w ogrodzie nowoczesnym można spotkać basen czy kort tenisowy, które w ogóle nie zakłócają ogrodowego klimatu. Rośliny są silne, masywne i dobrze widoczne, a cechuje je kontrast. Kolory zaś są wyraźne i zdecydowane. Nie należy przesadzać z ilością elementów w ogrodzie nowoczesnym, a ich styl powinien być modernistyczny.

Projektowanie ogrodów, ze względu na tak duże zróżnicowanie w stylach, może być zajęciem bardzo interesującym. Jednak stworzenie idealnej przestrzeni wokół domu, charakteryzującej się spójnością i harmonią, wymaga wiele pracy, która zazwyczaj daje oczekiwane efekty w postaci pięknego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *