Aranżacja wnętrza w stylu klasycznym

Aranżacja wnętrza w stylu klasycznym

Cały czas cieszący się niezwykła popularnością, będący elementem niezwykle przyjaznym każdego domu, a przy tym stylem, który cechował się niezwykłym poczuciem bezpieczeństwa. Jakby nie patrzeć to styl klasyczny tak naprawdę posiada w sobie wiele różnorakich elementów, co czyni go niezwykle pojemnym pojęciem jako stylu w aranżacji wnętrze. Warto jednak mieć świadomość, iż wszystko co będzie się pod nim kryło powinno być w stanie połączyć elegancję wygodę oraz dobry smak.


Co to właściwie jest styl klasyczny?

W większości przypadków pojęcie klasyczny jest łączone z innym słowem, które jest w stanie dobrze odnieść się do tego jak prezentują się takie wnętrza, czyli ponadczasowy. Jakby nie patrzeć to większość osób czuje się niezwykle dobrze w tego typu pomieszczeniach, ponieważ naturalne materiały i ciepłe barwy przyczyniają się do tego, że wnętrze cechuje się niezwykłą przytulnością.

Styl klasyczny nie jest czymś co jest się w stanie szybko znudzić, gdyż nie cechuje go chwilowa moda. Jest to ponadto doskonała propozycja dla wszystkich, którzy niezbyt pewnie czują się podczas aranżowania swojego domu, albo zależy im zwyczajnie na tradycji i na tym, aby wszystko nie było zbytnio skomplikowane i chcą, aby w ich domu panowała elegancja, która nie będzie snobistyczna i wyniosła, ale przytulna i sprzyjać będzie wszystkim domownik. W takim przypadku klasyka będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż zimny minimalizm.

Co to znaczy „klasyczny”?

Najbardziej powierzchownie można powiedzieć, iż styl klasyczny jest takim stylem, który bardzo dużo czerpie z poprzednich epok oraz tendencji, które w tamtych okresach panowały i dotyczyły zarówno wnętrz jak i architektury. Jest to styl, który nie odwołuje się tylko i wyłącznie do jednej epoki, ponieważ w Europie swoje początki rozwoju zaczął uwydatniać w okresie starożytności, gdyż przewijał się przez wieki w sposób niezależny od tego jak prezentowała się aktualna moda.

W zasadzie można powiedzieć, iż współczesny styl klasyczny pochodzi od XVIII wiecznego klasycyzmu, który był swoistą odpowiedzią na rokoko, które cechowało się sporą frywolnością. Aktualnie wnętrza klasyczne uznaje się za takie, które są w stanie nawiązywać do biedermeieru, które to aranżowane są w stylu angielskim czy też eklektycznym.

W Polsce niezwykłą popularnością zarówno we wnętrzach jak i architekturze cieszy się styl, który nawiązuje do szlacheckich dworków. Obojętnie jednak od tego jaką konkretną inspirację posiadają to wnętrza w stylu klasycznym połączone są w sposób pośredni zasadami, które odwoływały się do tych, które miał miejsce w antycznej sztuce Rzymian oraz Greków, które to były inspiracją dla wielu epok. Zasadami, które są tak istotne to powaga, umiar, prostota oraz harmonia.

Dodatkowo style te wyróżniają się usystematyzowanymi elementami, które rozmieszczone są w sposób niezwykle staranny oraz poprzez odpowiednie proporcje. Elementami, które są niezwykle istotne podczas tworzenia wnętrza w stylu klasycznym są przede wszystkim równowaga oraz symetria, czyli wnęka, w której ustawiony jest sprzęt po jednej stronie musi posiadać również element, który będzie równoważony i będzie znajdował się po stronie przeciwnej, zaś jeżeli chodzi o meble to umieszczane były w głównej mierze pod ścianami.

Styl klasyczny wcale nie nużący

Wnętrza, które zostały zaaranżowanie w stylistyce klasycznej nie powinny być w stanie wywoływać wrażenia, iż aktualnie znajduje się ktoś w muzeum. W zasadzie bardzo ciężko jest odtworzyć klimat przedawnionych wnętrz, gdyż współczesne domy muszą być przystosowane do współczesnych potrzeb i naturalne jest to, iż można znaleźć tam bardzo nowoczesne sprzęty. Decydując się na odwołanie do stylu klasycznego, trzeb przede wszystkim zwracać uwagę o fundamentalne kwestie, czyli umiar oraz harmonią.

Będzie to wymagało tego, aby podczas wybierania mebli oraz detali stawiać przede wszystkim na jakość. Jeżeli będzie zależało Wam na uwypukleniu tylko i wyłącznie jednego klasycyzującego elementu, który znajdzie się w pomieszczeniu, to dobrze jest zdecydować się na zastosowanie umiarkowanego kontrastu.

Takowy zabiegu pozwoli doprowadzić do tego, iż dany sprzęt będzie skupiał na sobie uwagę wszystkich osób, a to z tego względu, że będzie znajdował się na neutralnym tle, bądź też można zrobić to w sposób całkowicie odwrotny. Ściany, na których znajdować się będzie stylowa boazeria, czy wzorzyste tapety, albo dywany perskie mogą być niezwykle stylowe i mogą pełnić rolę bazy dla mebli, które są proste i cechują się niezwykle eleganckim kształtem.

Jakiego rodzaju materiałów warto używać?

Styl ten ma to do siebie, że jest w stanie wyrażać się poprzez wybranie odpowiednio stonowanych kolorów, korzystając z palety brązowej, kremowej, beżowej oraz z bieli oraz szarości i jest to związane w głównej mierze ze ścianami i meblami. Jeśli chodzi o tkaniny to tutaj gama barw jest znacznie szersza i można zastosować takie kolory jak niebieski, zielony czy turkusowo. Warto zwrócić uwagę, iż złoto oraz srebro powinny być używane w niezbyt dużych dawkach, dzięki czemu uniknie się jarmarczności we wnętrzu. Stosujcie naturalne, mocne i wysokiej jakości tworzy, jak szlachetne drewno, kamienie, skóra czy dywany perskie. Tkaniny oraz tapety są niezwykle ważne podczas budowania klimatu we wnętrzu, szczególnie w kolorach jasnych.