Aranżowanie domu w stylu skandynawskim

Aranżowanie domu w stylu skandynawskim

Pomieszczenia w stylu skandynawskim cechują się przede wszystkim tym, iż są naturalne, proste, bezpretensjonalne. Są to tego typu cechy, które pozwalają stylistyce skandynawskiej na prawdziwy wzrost popularności, która nie słabnie. Zależy Ci na zaaranżowaniu domu w stylu skandynawskim? Jeżeli tak to przeczytaj ten artykuł, ponieważ znajdziesz tutaj szereg porad, które na pewno Ci się przydadzą.


Po co aranżować wnętrza w stylu skandynawskim?

Styl skandynawskim jako fundament wybrał sobie naturalne piękno przyrody, a we wnętrzach, które są zaaranżowane w tym stylu można zauważyć w formach czystość oraz spokój. Nie jest ot jednoznaczne z tym, iż jest to wnętrze surowe oraz ascetyczne, gdyż tak naprawdę styl skandynawski cechuje się swoistą przytulnością, którą uzyskuje poprzez zastosowanie naturalnych materiałów. Warto jednak mieć świadomość, iż nie jest to jedyna rzecz, która jest w stanie takowy styl wyróżnić na tle innych.

Styl skandynawski – minimalizm?

Państwa ze Skandynawii cechują się otwartością na wszelkie przemiany demokratyczne, dlatego też niezwykle proste było wytworzyć w takich warunkach środowisko, które będzie idealne do tego, aby rozwijać w nim koncepcję, w którym to wzornictwo będzie cechowało się funkcjonalizmem oraz minimalizmem. Niezwykle kwestią charakterystyczną jest tu nawiązanie do stylu minimalistycznego, jednak pod tym względem, że stosuje się oszczędność podczas zarządzania meblami. Styl skandynawski jest ponadto zwolennikiem unikania nadmiernej ilości sprzętów, dlatego też jest się w stanie doskonale sprawdzić w niezbyt dużych pomieszczeniach w domu.

Styl skandynawski jest funkcjonalny!

Niezwykłą siłą funkcjonalizmu jest tutaj przede wszystkim użytkowość, która podąża za stylem życie, a przy tym jest w stanie odwoływać się do rozwiązań, które był stosowane w domach wiejskich, których żywot już raczej odszedł w niepamięć, gdyż to one były wtedy oparte w głównej mierze na skromności oraz wygodzie, która wynikała nie z samej idei jako takiej, ale z takowych potrzeb. Pozwoliło to jednak doprowadzić do tego, że współczesne szwedzkie, albo duńskie mieszkania tak naprawdę cechują się ponadczasowością i nie są w stanie podążać za modą, a przy tym nie są w stanie epatować nadmiernym bogactwem. Domy, a raczej pomieszczenia w nich mają to do siebie, że są przepełnione komfortem, przytulnością oraz wolnością, a przy tym są niezwykle przyjazne dla dzieci.

Nie wolno zapominać o podłodze

Podczas zdecydowania się na zbudowanie wnętrza, które ma być niezwykle spójne, to przede wszystkim dobrze jest zacząć od wybrania materiału na posadzkę. W północnych państwa elementami podstawowymi będą materiały naturalne, a w przypadku Skandynawii jest to w głównej mierze drewno. Podłoga z drewna cechuje się przede wszystkim tym, iż jest naprawdę ciepła oraz niezwykle przyjemnie można po niej stąpać, nie mając na sobie żadnego obuwia, ani skarpet. Jest to szczególnie istotne w krajach, w których jest chłodno. Styl skandynawski kładzie nacisk na proste linie, a jest to widoczne ponadto przy wybierania posadzek. Spore, poprzecinane płaszczyzny poprzez proste linię można w najłatwiejszy sposób uzyskać decydując się na deski parkietowe, parkiet lamelowy, albo dyle. Warto zdawać sobie sprawę, iż wszelkie części muszą być tutaj naprawdę długi, gdyż pakiet lamelowy cechuje się długością do 50 centymetrów, parkietowe do 1,4 metra, zaś dyle są w stanie osiągnąć nawet 4 metry długości.

Styl skandynawski wnętrza

W przypadku wnętrz, które cechują się skromnym wystrojem najlepiej będzie zastosować drewno, które zostało wykończone poprzez zastosowanie oleju, albo matowego lakieru. W aranżacji w stylu skandynawskim posadzki są często aranżowane przy pomocy białego oleju, dzięki czemu mogą nawiązywać swoją estetyką do wiejskich wyługowanych desek. Szerokie deski również często są wykańczane przy zastosowaniu białej farby. Nierzadko w takich aranżacjach można spotkać naturalne drewno bukowe, albo sosnowe, którego to złoty, płowy czy też miodowy kolor jest wydobywany przez zastosowanie oleju. Istnieje możliwość zdecydowania się na panele drewniane, albo laminowane, które są w stanie naśladować tego typu wzory.

Jeżeli zaś chodzi o bardziej minimalistyczną czy też surową wersję tego skandynawskiego stylu to znacznie chętniej wykorzystywano tam na posadzkach materiały pokroju żywicy epoksydowej, albo naturalnego czy kolorowego betonu.

Jak wykańczać ściany w stylu skandynawskim?

Ściany często wykańczane są przy zastosowaniu materiałów naturalnych oraz kolorów pastelowych. Spore, jasne płaszczyzny ścian są w stanie rozświetlić wnętrza, w który to podczas zimy niezwykle szybko robi się ciemno. Ściany malowane są farbami, dzięki którym łatwo jest osiągnąć powierzchnię, która byłaby niezwykle gładka. Ponadto w tym stylu będą świetnie pasowały panele boazeryjne, które można wykonać z sosnowego drewna, albo jodłowego, bukowego czy świerkowego