Bezpieczne spawanie w realiach dużej metropolii

Bezpieczne spawanie w realiach dużej metropolii

Czy możliwe jest bezpieczne spawanie w realiach dużej metropolii. Różnego rodzaju awarie sieci to coś, co trapi wiele miast w Polsce. Instalacje ciepłownicze, wodociągowe, a także wiele innych ulega awarii. Konieczne jest nierzadko wspawanie nowych łączników i innych elementów. W przeciwieństwie do spawania w specjalistycznych zakładach, tutaj sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana przez bliskość ludzi, innych instalacji i pracę pod presją czasu. Jak bezpiecznie naprawić taką awarię?


Lokalizacja awarii

Bardzo ważną kwestią jest jak najdokładniejsza lokalizacja miejsca wycieku. Pomocne w tym są zdobycze najnowszej technologii. Jeśli nieszczelność lub inne uszkodzenie nie jest widoczne na powierzchni, należy dobrać odpowiednie narzędzie. W przypadku instalacji ciepłowniczych przydatna może być kamera termowizyjna. Podczas opadów śniegu lub mocnych mrozów miejsce to można ocenić na podstawie roztopionego śniegu lub tworzącego się błota, jednak w innych wypadkach jest konieczne wykorzystanie urządzeń. Podobnie ma się to pod drogami i chodnikami. Możliwe jest również wprowadzenie kamery endoskopowej lub robota poprzez otwory rewizyjne. Kiedy awaria została zlokalizowana, czas na przygotowania do naprawy.

Zabezpieczenie miejsca prac

Odpowiednie zabezpieczenie miejsca prac to kwestia najważniejsza, której poświęcić należy najwięcej uwagi. Po zlokalizowaniu awarii należy określić środki niezbędne do zabezpieczenia i wykonania danej pracy. Wykopy należy zabezpieczyć taśmą lub barierkami. Na naruszenie pasa drogowego lub chodnika trzeba uzyskać zgodę poprzez zgłoszenie do administratora. Kiedy zostały już poczynione wszystkie działania administracyjne, czas na rozpoczęcie prac właściwych. Po wykonaniu i zabezpieczeniu wykopu, zajmujemy się bezpieczeństwem zarówno osób pracujących, jak i postronnych. Wszelkie czynności związane ze spawaniem to nie tylko zagrożenie pożarowe, ale również i ryzyko nagromadzenia się szkodliwych gazów. Jednym z podstawowych elementów zabezpieczenia jest namiot spawalniczy będący wymaganym wyposażeniem w wielu miejscach.

Do czego służy namiot spawalniczy?

Przydatność namiotów i ich cechy, którymi muszą się one legitymować, to podstawa bezpiecznej pracy. Przede wszystkim od jego wykonania zależy bezpieczeństwo wszystkich wokół, a także pracowników. Musi być on wykonany z materiałów niepalnych. Wszechobecne iskry i wysoka temperatura palnika w przypadku spawania gazowego, to ogromne zagrożenie nieplanowanym pożarem. Dobór materiałów pozwala nie tylko na to, by dany materiał bardzo trudno się zapalał. Ale również w razie zaistnienia pożaru dochodzi do samoistnego zagaszenia na etapie pojedynczych włókien. Ponadto też ważne jest stworzenie odpowiednich otworów do wprowadzenia przewodów, ekipy spawającej, a także do zapewnienia wentylacji przy jednoczesnym zachowaniu wodoszczelności. Zapewnia to bezpieczeństwo pracy nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Wielkość namiotu nie może również utrudniać pracy i zapewniać pełną swobodę ruchów i bezpieczeństwo. Ponadto szalenie ważne są aspekty praktyczne takie jak obecność futerału do przewożenia złożonego namiotu i stelażu, a także lekkość konstrukcji i obecność uchwytów na dodatkowe oświetlenie i inne akcesoria. Lekkość składania i rozkładania to szybsze naprawienie usterki i przywrócenie sprawności sieci zaopatrującej nierzadko dziesiątki tysięcy mieszkańców w podstawowe media.

Podsumowanie

Dzięki lepszemu poznaniu problemów napraw, a także tajników namiotów spawalniczych, każdy z nas kolejny raz mijając ciężko pracujących profesjonalistów, nabierze większego szacunku dla ich pracy, a także wykorzystywanego sprzętu.Bezpieczne spawanie w realiach dużej metropolii jest jak najbardziej możliwe pod warunkiem, że ma się profesjonalny sprzęt jak namiot spawalniczy.