Dlaczego należy zadbać o nasz ogród?

Dlaczego należy zadbać o nasz ogród?

Wygląd ogrodu może stanowić wizytówkę naszego domu. Kojarzy się on z relaksem, wypoczynkiem, przestrzenią i swobodą. Aby jednak zachować najważniejsze cechy ogrodu i nie zniszczyć jego klimatu, ważne jest przygotowanie odpowiedniego projektu ogrodu.


Ogród stanowi przedłużenie domu, więc najważniejsze jest, aby do niego pasował, współgrał z jego architekturą i wystrojem. Kompozycja ogrodu nie powinna odbiegać klimatem od tego, co reprezentuje nasz dom. W projektowaniu trzeba zachować niezbędne proporcje, aby wyglądem wszystko do siebie pasowało. Wtedy zachowamy niepowtarzalny klimat ogrodu, w którym będziemy czuli się jak w domu.

Projektowanie ogrodów – samodzielnie czy z architektem

Projektowanie ogrodu to zajęcie wymagające, ale spokojnie możemy zająć się tym sami, jeśli znamy się na tej dziedzinie lub dobrze wiemy, jak chcemy go urządzić. Można jednak zatrudnić architekta, który wykorzystując swoją wiedzę i zmysł artystyczny, znając przy tym różnorodne rośliny, przygotuje dla nas niepowtarzalny projekt. Projektant powinien jednak uwzględnić w projekcie indywidualne pragnienia właściciela ogrodu, gdyż ogród jest odzwierciedleniem pragnień i marzeń każdego człowieka. Wyraża jego indywidualizm, upodobania i gust. Ogrody wyróżniają się tak zróżnicowanymi stylami, że nie ma dzisiaj żadnych reguł określających, jak powinien wyglądać przykładowy ogród, w czasie projektowania nie postępuje się według żadnych schematów. Każdy może poprzez dobór roślin, elementów ogrodowych, kamyków, obszarów wodnych wyrazić siebie i swoją osobowość.

Projektant na początku powinien dowiedzieć się czegoś o właścicielu, jego rodzinie i oczywiście funkcji, jaką ma pełnić przygotowywany ogród. Samodzielnie urządzając ogród, również powinniśmy pamiętać, aby dobrze się zastanowić nad tymi kwestiami. Zajmując się architekturą ogrodową, nie będziemy się niczym od zawodowego projektanta i musimy dobrze wczuć się w jego rolę, aby podołać zadaniu.

Ogród i jego znaczenie

Ogród może pełnić wiele funkcji. Możemy nastawić się na przewagę kwiatów, a wówczas dominować będą rabaty kwiatowe, na uprawę krzewów, tworząc wspaniałe i kolorowo kwitnące kępy, ale też tradycyjnie możemy stworzyć przydomowy sad pełen drzew owocowych. Znajdą się i tacy, którzy będą się lubować w uprawie warzyw. Jednak ogród może pełnić jeszcze inną rolę niż tylko miejsce upraw kwiatów, drzew czy krzewów. Najważniejsze, aby rośliny dobrać do siebie kolorystycznie i gatunkowo, aby dobrze się uzupełniały. Trzeba również brać pod uwagę upodobania każdej z roślin. Przy sadzeniu trzeba więc uwzględnić glebę i nasłonecznienie.

Ogród – miejsce spotkań rodzinnych

Ogród może być również miejscem zabawy naszych dzieci. Wtedy trzeba zadbać, aby nie było w nim roślin trujących bądź kłujących krzewów. Pamiętajmy, aby ogród stał się przydomowym placem zabaw naszych dzieci, a nie miejscem, gdzie mogłyby być narażone na niebezpieczeństwo. Ogród stanowi też miejsce spotkań rodzinnych i towarzyskich, musimy się więc czuć w nim swobodnie i wygodnie, móc sobie usiąść i delektować się znajdującą się w nim przyrodą. Doskonale spełnia się jako miejsce wypoczynku, więc nie zapomnijmy zaopatrzyć go w przestrzeń specjalnie do tego przeznaczoną. Warto więc zadbać, aby w ogrodzie znalazły się również wygodne meble.

Odpowiednio urządzając ogród, stworzymy swego rodzaju przedłużenie domu. Wiosną, latem i jesienią będziemy się delektować otaczającą nas przyrodą i wypoczywać w nim. Ponadto stanowi on piękne otoczenie naszego domu, zapewniając nam przyjemny widok z okien.

1 thought on “Dlaczego należy zadbać o nasz ogród?

  1. Ogród oraz dom powinny tworzyć całość, dlatego urządzając go musimy, mieć na uwadze, założenia wnętrza oraz nasze preferencje stylistyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *