drewniany dom

Dom murowany czy drewniany?

Wielu polaków podczas budowy domu zadaję sobie pytanie czy lepszy jest dom murowany czy drewniany. W Polsce najbardziej popularne jest budowanie domów murowanych. Jednak już od kilku lat na rynku coraz bardziej powszechne stają się również domy drewniane – szkieletowe. Zdecydowanie więcej wiadomo na temat techniki stawiania domów murowanych, które częściej można spotkać aniżeli drewniane. Panuje jeszcze małe przekonanie w stosunku do domów szkieletowych, znanych głównie zza oceanu. Jednak pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w tego typu budownictwie. Mimo to większość decyduje się na dom murowany ze względu na szerszą wiedzę na ten temat i większą możliwość na znalezienie potrzebnych informacji.


Dom drewniany czy murowany projekt

Budując dom potrzebny jest jego projekt. Ponieważ technika domów murowanych jest popularniejsza to i łatwiej zdobyć architektoniczne projekty. Na rynku budowlanym jest większy wybór firm specjalizujących się w tworzeniu planów domów murowanych, dlatego też można swobodnie przebierać w różnych ciekawych projektach. Więcej trudności dostarcza technika domów drewnianych – szkieletowych. Nie jesteśmy tu pozbawieni wyboru, ale jednak jest on znacznie mniejszy, trzeba dłużej szukać i dokładniej sprawdzać wszelkie informacje dotyczące specjalistów i firm trudniących się tą techniką. Podobna sytuacja pojawia się w przypadku już samego stawiania domu. Przy konstrukcji drewnianej niezbędni są specjaliści. – których kwalifikacje dobrze jest wcześniej sprawdzić, ze względu „młodą” technikę budowy, z kolei dom murowany nie wymaga tak wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Etapy budowy domu 

Budowa domu murowanego rozłożona jest w czasie, na termin zakończenia duży wpływ mają warunki atmosferyczne – czyli pora roku. Prace budowlane zazwyczaj nie są wykonywane zimą, a najważniejsze jest, aby konstrukcję murowaną przykryć na zimę dachem. Pojawia jednak coraz więcej technik umożliwiających szybsze stawianie konstrukcji domu murowanego, dzięki już odpowiednio przygotowanym elementom. Inaczej wygląda budowa domów drewnianych, których stawianie przebiega szybko – czasem nawet zimą – a tym samym nie trzeba długo oczekiwać na zamieszkanie w nim. Trwałość domu drewnianego określa się na około 50 lat, a więc mniej niż domu murowanego.

Zarówno dom murowany, jak i drewniany wymaga fundamentów, ale na tym podobieństwo stawiania się kończy. W pierwszym przypadku nadal wykonujemy prace związane z murowaniem i betonowaniem. Dom drewniany nie wymaga już tych zabiegów, gdyż stawianie konstrukcji polega na łączeniu poszczególnych elementów. Ponieważ konstrukcja drewniana jest lekka, można zastosować lżejszy fundament. O lekkości należy również pamiętać w przypadku stropu, nie może on być zbyt ciężki w porównaniu z samym szkieletem budynku. Różna konstrukcja obu typów domów ma też wpływ na grubość ścian. W konstrukcji drewnianej – szkieletowej ściany są znacznie cieńsze niż w przypadku konstrukcji murowanej – ma to wpływ na ilość powierzchni użytkowej domu.

Ponieważ do budowy domów drewnianego i murowanego potrzebny jest inny materiał, inaczej też będzie wyglądało ich gromadzenie. Materiały do konstrukcji murowanej są powszechnie dostępne na rynku i można samodzielnie dokonywać ich zakupu bez wcześniejszych konsultacji ze specjalistami. W przypadku materiałów do konstrukcji drewnianej niezbędna jest konsultacja z osobami zajmującymi się tego typu budownictwem, bowiem drewno do budowany musi być wcześniej odpowiednio przygotowane. Każdy zapewne wie, jak pradziadkowie i dziadkowie, mieszkający w drewnianych domach, mieli do czynienia z wilgocią i gryzoniami. Jednak sposób przygotowania drewna do budowy domów szkieletowych (drewnianych) zabezpiecza je przed takimi niebezpieczeństwami. Jest to drzewo suszone i odpowiednio przygotowywane (impregnowane), aby nie pojawiły się tego typu problemy.

Dom murowany czy drewniany – wady i zalety

Wszelkie remonty i przebudowy łatwiej przeprowadzić w domu drewnianym niż murowanym, który posiada bardziej masywną i solidną konstrukcję. Łatwiej się też dostać do instalacji w konstrukcji drewnianej – gdzie jest ona umieszczona pod płytą ściany, niż w murowanej – gdzie jest ona wewnątrz ściany i zabieg wymaga kucia.

Ważną kwestią dla konstrukcji drewnianych jest wilgoć, która w przypadku drewna może poczynić znaczne szkody. Dom drewniany w porównaniu z murowanym jest bardziej wymagający w kwestii ogrzewania, a ponadto trzeba mu zapewnić odpowiednią wentylację. Ściana murowana łatwiej radzi sobie z zaległą w niej wilgocią, a także z tą unosząca się w powietrzu,  w porównaniu ze ścianą drewnianą. Domy murowane dłużej zachowują ciepło wewnętrzne zimą, w lecie zaś ściany wolniej nagrzewają się, chroniąc przed upałem z zewnątrz. Z kolei domy drewniane szybciej się nagrzewają, ale też szybciej tracą uzyskane ciepło, a temperatura w domu zwykle zależy od tej na zewnątrz. Stąd dom drewniany musi być częściej nagrzewany niż dom murowany. Zaradzić temu mogą jednak odpowiednie techniki grzewcze.

Na koniec  pozostaje rozważenie możliwości akustycznych opisywanych budynków. W obu przypadkach wyciszenie nie będzie całkowite, ale znaczniej mniej problemów sprawia tutaj konstrukcja drewniana. W domach murowanych będą słyszalne różnego rodzaju odgłosy. Jednak w drewnianym będziemy mieli do czynienia nie tylko z dźwiękami uderzeniowymi, ale też z odgłosami wytwarzanymi przez samą konstrukcję. Aby temu zaradzić, stosuję się izolacje tłumiące dźwięki, niestety trudniej jest w przypadku stropu, który jest lekki, więc wszelkie odgłosy nie będą tak dobrze tłumione. Tego problemu nie będzie w przypadku budynku murowanego, gdyż nie ma tu odpowiednich wymagań odnośnie ciężaru konstrukcji.

Dom murowany cena, dom drewniany cena

Jeśli chodzi o cenę obydwu konstrukcji, to najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio u firm specjalizujących się na rynku w danej technologii. Wszystko zależy od usług jakie oferują, materiałów dostępnych na rynku i oczywiście cen, jakie aktualnie istnieją na rynku. Łatwiej będzie przeprowadzić taki wstępny rekonesans w przypadku domu murowanego. Ta technika budowy jest powszechna, ogólnie dostępna i bardziej popularna, nie wymagająca konsultacji. Wszelkich informacji o technice domów drewnianych najlepiej poszukiwać u specjalizujących się firm, podejmując nie indywidualnych działań.

3 thoughts on “Dom murowany czy drewniany?

  1. Dom drewniany to nie tylko szkielet. Może i jest bardziej popularny ale np. domy z bala są lepszą konstrukcją. I nie mają wad domu szkieletowego. Są bardziej stabilna konstrukcją, cichsze i ciepłe. No i posiadają całkiem niezłą akumulację, podobnie jak mają domy murowane. Mieszkam w domu z bala, ze sosny mazurskiej i jestem bardzo zadowolony. Słyszalne dźwięki są inne niż w domach murowanych ale moim zdaniem są bardziej przyjemne dla ucha. Natur Eko Dom, ktory postawił nam dom, dodatkowo ocieplił i wyciszył konstrukcję za pomocą wełny drzewnej. Bardzo fajny materiał, który jest trochę (niestety) nie doceniany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *