domy z poddaszem

Domy z poddaszem – najpopularniejszy styl w naszym kraju

Patrząc na krajobraz podmiejskich miejscowości i dzielnic położonych poza ścisłym centrum miasta, wyraźnie widoczne jest zainteresowanie domami z poddaszem. Takie projekty domów są najpopularniejsze w naszym kraju. Dlaczego? Co skłania inwestorów do budowania nieruchomości parterowych z poddaszem użytkowym?


Zalety domów z poddaszem

Liczne atuty projektów domów z poddaszem powodują, że inwestorzy planujący budowę chętnie sięgają po nie w biurach projektowych, takich jak Projektyzwizja.pl. Okazuje się bowiem, że taki projekt można dopasować niemal do każdej działki.

Jednak główną zaletą przypisywaną domom tego rodzaju jest to, że są one energooszczędne. Ogrzane na parterze powietrze nie ucieka od razu przez dach, ale zostaje wykorzystane na poddaszu użytkowym. Jednocześnie ociepla ono dodatkowo pomieszczenia na górnej kondygnacji budynku mieszkalnego. Trzeba jedynie pamiętać przy budowie domów z poddaszem użytkowym, aby dokładnie wykonać izolację przegród zewnętrznych oraz samego dachu. Izolacja termiczna musi być szczelna, pozbawiona mostków termicznych.

Szeroki wybór projektów

Nie bez znaczenia dla potencjalnych inwestorów budujących domy z poddaszem przy wyborze projektu jest to, że wśród projektów nieruchomości z poddaszem mogą do woli wybierać takie, jakie spełnią ich oczekiwania. Zarówno pod względem wielkości, jak i rozplanowania pomieszczeń.

W takich domach można uzyskać pożądany rozkład na część sypialnianą i dzienną. Poddasze użytkowe może  być przeznaczone na pokoje i sypialnie dla domowników, zaś dół domu na przyjmowanie gości, zabawę i rekreację.

Dom na mniejszą działkę

Przy niewielkich działkach budowlanych inwestorzy musza brać pod uwagę wymagania co do maksymalnej wielkości zabudowy. W przypadku domów z poddaszem uzyskiwana jest mniejsza powierzchnia zabudowy, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wielkości domu. Łatwiej umieścić dom z poddaszem użytkowym nawet na działce o nieproporcjonalnych wymiarach, niż dom parterowy, który zajmuje tak naprawdę większą część gruntu i nie pozostawia pola manewru przy organizowaniu przestrzeni wokół.

Jedyną wadą, jaką musza zaakceptować osoby wybierające dom z poddaszem użytkowym, jest to że ma on pochyły dach, generujący w pomieszczeniach na poddaszu skosy. Zmniejsza to swobodę aranżacji pokoi.