farby przeciw pleśni i grzybom

Farby przeciw pleśni i grzybom, farby przeciwgrzybicze

Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności nie powinny być malowane zwykłymi farbami. Grzyby i pleśnie poradzą sobie z nimi dość szybko. Owi intruzi szczególnie są dokuczliwi w starych budynkach, które nasiąkają wodą od gruntu. Przepuszczają wilgoć przez ściany oraz w nowych, w których błędy konstrukcyjne powodują penetrację wody i przemarzanie ścian. W tym przypadku trzeba zastosować farby przeciw grzybom i pleśni.


Wentylacja a grzyb

Ogólnie można powiedzieć tak – wszędzie tam, gdzie nie ma wentylacji, wilgoć osadza się na ścianach i powoduje powstawanie grzybów i pleśni. O pozytywnej roli wentylacji, jako najlepszego środka przeciw pleśniowego świadczą wyniki długoletnich badań Instytutu Fizyki Budowlanej w Stuttgarcie. Skoro jednak posiadamy pomieszczenie, gdzie wentylacja jest utrudniona, jakoś musimy temu zaradzić. Przypomnijmy jednak, że farby nie mają zadania zatrzymywania wody przesączającej się przez ściany.

Farby przeciw grzybom i pleśni

W każdym przypadku należy zacząć od usunięcia przyczyn. Istnieją farby przeciw pleśni i grzybom o odczynie. pH od 8 do 9, których działanie polega na zabiciu istniejącej już pleśni, ale praktycznie są one niedostępne na naszym rynku. Trzeba skorzystać z innych farb przeciwgrzybiczych.

Osobiście polecam do tego celu „CT 99” lub „Pufas Spray Przeciwpleśniowy”, zawierające chlor i działające natychmiast. Kto nie lubi mocnego zapachu warto wypróbować środki bez chloru, ale wolniej działające – „Pufas”, „Boranom”, „Puma”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *