Funkcjonalność i ergonomia w niewielkiej kuchni

Funkcjonalność i ergonomia w niewielkiej kuchni

Często to właśnie kuchnia uważana jest za serce domu albo mieszkania. Warto urządzić ją przede wszystkim funkcjonalnie i ergonomicznie. Najczęściej spędzamy w niej sporo czasu każdego dnia – praktyczny układ ma za zadanie ułatwić i umilić nam pracę. Ponadto jest to także pomieszczenie integrujące, więc wszyscy domownicy powinni się czuć w niej jak u siebie. Pięknie urządzana kuchnia sprawdzi się doskonale jako miejsce spotkań, rozmów i nieformalnych spotkań z przyjaciółmi oraz rodziną.


Kuchnie małe – jak je urządzić?

W mieszkaniach zdarzają się kuchnie czasem bardzo małe, albo o trudnym układzie, na przykład długie i wąskie. Planując urządzenie takiej przestrzeni należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę i funkcjonalność, ale także rozmieszczenie i system instalacji gazowych, elektrycznych, itd. Każda pomyłka na tym polu niestety szybko „wyjdzie w praniu” i prawie na pewno będzie oznaczać kolejny remont. Dlatego też kuchnię należy urządzić ze szczególną starannością i precyzją, z dbałością o wymierzenie każdego centymetra.

Inne sposoby urządzenia małej kuchni

Małe lub wąskie kuchnie też można urządzić kreatywnie. Przede wszystkim maksymalnie wykorzystaj powierzchnię i zdecyduj  się na zabudowane szafki w kształcie litery L. Można je zrobić na zamówienie, tak aby idealnie pasowały do przestrzeni, jaką dysponujemy. Jeśli zdarza ci się zapominać, co gdzie leży, możesz samodzielnie (na przykład z pomocą materiałów samoprzylepnych) wykonać podpisy. Taki mały trik spełni podwójną funkcję: ułatwi i przyspieszy ci pracę oraz nada szafkom indywidualny charakter. To pozwoli nam również na zachowanie porządku i wrażenia kuchni niezwykle estetycznej. Podobny efekt daje zabudowanie lodówki, zmywarki i innych sprzętów. Jeśli lodówka jest wolnostojąca też możesz ją udekorować. Zamiast popularnych i czasem nie do końca estetycznych magnesów, możesz wykorzystać aplikacje samoprzylepne. Dzięki nim mniej też widać brud.

Wizualnie powiększenie kuchni

W szczególnie niewielkim pomieszczeniu, warto pomyśleć o przebudowie związanej z otwarciem kuchni na jadalnię albo salon. Zatarcie granicy między sąsiadującymi przestrzeniami daje wrażenie bardziej przestronnego i „lżejszego” wnętrza. Decydując się na tego typu rozwiązanie, należy dokładnie przemyśleć kwestię lekkiego zasłonienia kuchni, która w końcu nie zawsze będzie lśnić czystością. Można to zrobić, instalując wyższą ściankę, która jednocześnie będzie służyć za stolik barowy. Nam nim można powiesić oryginalne lampy w formie żarówek dekoracyjnych. Oświetlenie jest w końcu także ważnym elementem urządzania wnętrza, a w przypadku kuchni powinno być ono zarówno pomocne, jak i budujące przyjazną atmosferę.

Wszystko schowane!

W małej kuchni nie przesadzaj za bardzo z ilością dodatków i dekoracji. Po pierwsze szybko mogą się one zabrudzić i zakurzyć. Po drugie, mogą one niepotrzebnie stworzyć wrażenie kuchni ciasnej i zagraconej. Z tych samych powodów należy jak najmniej rzeczy trzymać na wierzchu, na przykład na blacie. Dzięki temu nie będzie w kuchni złudzenia bałaganu, a wszyscy domownicy będą w niej z przyjemnością przesiadywać godzinami.