
Instalacja kabli antenowych – antenowa
Instalację telefoniczną i interkomową (łączność wewnętrzna między pomieszczeniami) dobrze jest wykonać właściwie we wszystkich pokojach, a także w piwnicy użytkowej (garaż, warsztat). Odbiornik telewizyjny i radiowy można obecnie przewidzieć w każdym pokoju. W nich powinny być zainstalowane gniazda antenowe (przeznaczenie pokojów może się z czasem zmienić). Podpowiadamy jak wykonać instalacja kabli antenowych – instalacja antenowa.
Instalacja kabli antenowych – antenowa, jaki kabel antenowy wybrać?
Oferta rynkowa kabli antenowych jest bardzo duża, jednak nie wszystkie nadają się do rozbudowanych, profesjonalnych instalacji. Różnią się one parametrami elektrycznymi i mechanicznymi. Dobór parametrów elektrycznych kabla musi wynikać z wyliczeń projektowych. Uwzględniających m. in. czy sygnały radiowe i telewizyjne będą odbierane drogą naziemną, kablową czy satelitarną. Powinno się stosować kabel współosiowy zapewniający przenoszenie odpowiedniego pasma częstotliwości, jak najmniejsze tłumienie i dobre ekranowanie. Kabel taki jest jednak drogi. Jeśli projektant nie określił jego typu a instalator zastosował kabel tani o dużym tłumieniu sygnału, firma antenowa często musi go wymieniać. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy da się wyciągnąć istniejące kable i wciągnąć nowe.
Kabel antenowy do telewizora
Brak wyobraźni, wygodnictwo i oszczędność instalatora często niestety doprowadzają do tego, że kabla nie da się wyciągnąć z rurki mającej kilka zakrętów. Kolejnym błędem jest stosowanie zbyt grubego kabla o zbyt dużej średnicy do gniazd końcowych instalacji, które nie są do niego przystosowane. Powinny to być kable o średnicy zewnętrznej do ok. 6 mm. Przy średnicy większej należy je montować w pionach instalacyjnych i na odcinku od anten do pomieszczenia technicznego, w którym będzie się znajdować osprzęt elektroniczny.
Muszą one być bardzo dobrej jakości. Przenoszą bowiem sygnał wielkiej częstotliwości i powinny uniemożliwiać indukowanie się niepożądanych napięć wpływających na kształt odbieranego sygnału. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kable stosowane na zewnątrz budynku powinny mieć odpowiednią odporność mechaniczną. Kable z izolacją PVC (najczęściej białe) mogą być stosowane tylko do instalacji wewnętrznych. Natomiast kable z izolacją z polietylenu PE (najczęściej czarne), odporną na promieniowanie ultrafioletowe i nie kruszącą się pod wpływem promieni słonecznych, do zewnętrznych.
Kable żelowe, koncentryczne – rodzaje
Jeszcze lepsze właściwości mają kable żelowe zawierające specjalną substancję ochronną między ekranem a izolacją zewnętrzną. W razie jej uszkodzenia wypływający żel twardnieje, uszczelniając kabel, co zapobiega przedostawaniu się wilgoci i wody. Byłyby to czynniki, które bardzo pogarszają parametry kabla kwalifikując go do wymiany. Kabli żelowych używa się także do instalacji ziemnych.
Ponieważ w praktyce instalatorów zdarzały się przypadki dostarczania kabli z wadą fabryczną (przerwa w żyle). Warto więc sprawdzać ich ciągłość przed zamontowaniem. Bardzo pomocne w pracy instalatorów są specjalne testery kabli oferowane przez różne firmy. Za ich pomocą można zidentyfikować wszystkie rodzaje uszkodzeń najróżniejszych kabli, w tym także antenowych. Tester wykrywa zwarcia, przerwy, uszkodzenia żył i ekranów, mierzy długość kabla. Badanie powtarzane jest automatycznie co 200 ms co pozwala na wykrycie uszkodzeń w czasie poruszania przewodem. Uszkodzenie sygnalizowane jest dźwiękiem, diodami LED, lub na wyświetlaczu LCD.
Instalacja antenowa – jak zamontować maszt antenowy?
Projekt instalacji antenowej powinien określać usytuowanie masztu antenowego. Do tego masztu musi być doprowadzony przewód z pomieszczenia technicznego, w którym zamontowane będą urządzenia wzmacniające i rozdzielające sygnał. Miejsce zainstalowania anteny jest określone nie tylko konstrukcją budynku, ale przede wszystkim warunkami propagacji fali radiowej. Wyznaczyć je można doświadczalnie za pomocą anteny przyłączonej do monitora, lub specjalistycznych mierników pomiarowych, mierzących natężenie pola elektromagnetycznego. Antena powinna być usytuowana w miejscu o maksymalnym natężeniu sygnału. Umożliwia to odbiór nawet w przypadku dużych wahań wartości tego parametru. Jeżeli istnieje zagrożenie zakłócenia odbioru spowodowane nadajnikiem CB, należy zastosować przewody w podwójnym ekranie. Zapewniają one dobry współczynnik ekranowania i zapobiegają wnikaniu zakłóceń do sieci.