
Instalacje elektryczne wewnętrzne
Instalacja elektryczna wewnętrzna
Wyłączniki oświetlenia powinny być umieszczone na wysokości ok. 1-1,2 m od podłogi a gniazda wtykowe ok. 0,3 m. W kuchni gniazda powinny być usytuowane w takich miejscach, aby nie były zasłaniane przez szatki i aby wygodnie można było podłączać do nich sprzęt AGD taki jak roboty, miksery, opiekacze itp. Dla wygody powinno być ich dużo i na wysokości ok. 1,1 m od podłogi. Gniazda w łazience należy instalować nie bliżej niż 0,6 m od brzegu wanny, lub otworu drzwiowego kabiny natryskowej.
We wszystkich pomieszczeniach powinno się zainstalować gniazda z bolcem ochronnym (najlepiej podwójne) doprowadzając do nich przewód trzyżyłowy miedziany o przekroju przynajmniej 1,5 mm2 (przewód fazowy Ł, neutralny N i ochronny PE). Do gniazd przeznaczonych do przyłączenia kuchenki elektrycznej należy doprowadzić przewód pięciożyłowy o przekroju 2,5 mm2 umożliwiający zasilenie jej z obwodu trójfazowego (trzy przewody fazowe, przewód neutralny N i ochronny PE). Do opraw oświetleniowych musi być doprowadzony przewód trzyżyłowy o przekroju 1,5 mm2.
Rozdzielnia w instalacji elektrycznej
Rozdzielnica elektryczna musi być przystosowana do zamontowania odpowiedniej liczby aparatów zabezpieczających instalację takich jak bezpieczniki, wyłączniki nadmiarowoprądowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe. Bezpieczniki i wyłączniki chronią instalację w przypadku obciążenia jej prądem większym niż znamionowy prąd tych aparatów. Wyłącznik różnicowoprądowy odłącza zasilanie obwodu w przypadku upływu prądu do ziemi poprzez uszkodzoną izolację przewodu lub ciało człowieka.
Czas jego zadziałania jest na tyle krótki (ok. 30 ms), że nie jest możliwe zagrożenie życia człowieka użytkującego np. niesprawny sprzęt elektryczny. Ma on niestety zasadniczą wadę — nie toleruje niesprawnych odbiorników. Stara grzałka w pralce, lub silnik z osłabioną z powodu starości izolacją, zwiększą prąd upływu i spowodują na pewno zadziałanie urządzenia, które odłączy od nich zasilanie. Należy w związku z tym doprowadzić te urządzenia do sprawności, nawet kosztem odpowiednich pomiarów i badań.
Wewnętrzna instalacja elektryczna – pozwolenia
Wyłączniki różnicowo-prądowe mogą być zainstalowane w danym obwodzie elektrycznym lub być przeznaczone dla całej instalacji mieszkaniowej. W takiej sytuacji instaluje się je w przewodzie zasilającym budynek przed tablicą bezpiecznikową. Do tego mogą być wymagane pozwolenia – warto zapoznać się z aktualnym prawem. Zmniejsza to koszty, ale powoduje, że upływ prądu w jakimś jednym obwodzie spowoduje wyłączenie całej instalacji, a nie tylko jej fragmentu. Gniazda wtykowe w łazience powinny taki wyłącznik mieć zainstalowany.
Połączenia przewodów elektrycznych z wyłącznikami różnicowo-prądowymi powinny być wykonane w sposób pewny, trwały i chroniący je przed korozją. Wyłącznik instalacyjny jest rozwiązaniem nowocześniejszym i wygodniejszym niż bezpiecznik, bo po usunięciu zwarcia można go ponownie załączyć a bezpiecznik trzeba wymienić na nowy. Generalnie urządzenia zabezpieczające powinny być tak dobrane, aby przerwanie przepływu prądu zwarciowego w obwodzie elektrycznym następowało zanim wystąpi niebezpieczeństwo uszkodzeń cieplnych i mechanicznych w przewodach i połączeniach.
Jakie normy do wewnętrznej instalacji elektrycznej
W rozdzielnicy elektrycznej zamontowane są listwy do przyłączenia przewodu neutralnego (N) i ochronnego (PIS). Muszą być one połączone z tzw. główną szyną uziemiającą, która powinna być zamontowana w najniższej części budynku. Powinien to być miedziany płaskownik połączony elektrycznie z uziomem ochrony odgromowej i ze wszystkimi metalowymi częściami konstrukcji budynku (np. zbrojeniem), rurami wodociągowymi (ciepłej i zimnej wody), gazowymi i centralnego ogrzewania, których pomieszczeniach w których znajduje się wanna lub basen natryskowy muszą być obowiązkowo wykonane połączenia wyrównawcze, polegające na połączeniu wszystkich części przewodzących takich jak metalowe wanny, brodziki, rury, baterie, krany, grzejniki wodne, armatura i przyłączeniu ich do zbrojenia budowlanego lub metalowej konstrukcji.
Instalacja elektryczna w łazience musi być wykonana szczególnie starannie, zgodnie z normą PN-lEC 60634 z grupy 700, określającą miejsca montażu gniazd wtyczkowych‚ przewodów, puszek instalacyjnych, aparatów łączeniowych itp., w zależności od ich odległości od wanny i basenu natryskowego.
Po zakończeniu prac związanych z wykonaniem instalacji elektrycznej‚ musi nastąpić jej odbiór. Odbiór powinien odbywać się komisyjnie i być zakończony protokołem badań odbiorczych, który będzie załącznikiem do wpisu w księdze obiektu budowlanego.