Jak ciekawie i praktycznie urządzić łazienkę?

Jak ciekawie i praktycznie urządzić łazienkę?

Planując urządzanie mieszkania krok po kroku, szybko przekonasz się na własnej skórze, że często jednym z większych wnętrzarskich i architektonicznych wyzwań jest łazienka. To tu musimy podjąć szereg decyzji dotyczących odpowiedniego rozplanowania, zwłaszcza, jeśli metraż nas nie rozpieszcza. O dwóch rzeczach należy bezwzględnie pamiętać.


Łazienka to relax!

Łazienka to wnętrze, gdzie mamy chwilę dla siebie. Czas tam spędzony ma być okazją do relaksu, poczucia się sobą i dobrze w swojej skórze. To jedno z pierwszych pomieszczeń, które odwiedzasz zaraz po wstaniu z łóżka i jedno z ostatnich, w którym bywasz przed pójściem spać. To wszystko sprawia, że warto dokładnie przemyśleć wygląd i urządzenie łazienki, aby była ona maksymalnie estetyczna i po prosto piękna. Tak samo ważne jest jej funkcjonalne rozplanowanie. W końcu to ona ma nam służyć, a nie odwrotnie. Powodzenia!

Jak urządzić łazienkę?

Precyzyjne rozplanowanie tego małego, ale ważnego wnętrza, jest o tyle kluczowe, że, jeśli coś nie wyjdzie, to od razu wiąże się to z gruntownym remontem. Wszystkie więc decyzje są podejmowane raczej definitywnie i na dłużej. W końcu nie przesuniemy tak po prostu wanny, toalety albo umywalki i nie wymienimy ot tak kafelków. Złota zasada nakazuje, że dobrze urządzona łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Planując ją, należy bardzo dobrze przemyśleć jej układ, biorąc pod uwagę układ rur i instalacji, co z kolei pozwoli nam prawidłowo zamontować armaturę.

Musimy również pamiętać o miejscach na przechowywanie drobiazgów. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, a niestety często tak w łazienkach bywa, nie przesadzimy, jeśli będziemy myśleć o każdym centymetrze. Pamiętaj, że takie małe „detale” mają znaczenie! W końcu głupio by było kupić kabinę prysznicową, której drzwi nie miałyby gdzie się otwierać. Trzeba więc starać się unikać tego typu wpadek. Czasami warto również skonsultować się z fachowcem w tej dziedzinie.

Przyjemne i stylowe wnętrze w łazience

Ponieważ łazienka w jednej wersji z założenia powinna nam trochę posłużyć (nie chcemy w końcu robić gruntownego remontu kilka razy w roku), koniecznie zadbaj o wnętrze, które nie znudzi ci się szybko i które będzie można w miarę możliwości urozmaicać z pomocą drobnych elementów dekoracyjnych. Jeśli chodzi o tę część domu, zdecydowanie odradza się półśrodki i rozwiązania „na skróty”. Tu każdy, nawet najmniejszy element, musi być kompatybilny. Nie znaczy to jednak, że masz stworzyć wnętrze monotonne czy standardowe. Nawet przy urządzeniu łazienki można trochę poszaleć i poszukać rozwiązań, które wyłamują się ze schematów

Jednym ze sprzętów, który nadaje łazience elegancki wygląd i nowoczesny, designerski charakter jest umywalka nablatowa. Odwiecznym pytaniem pozostaje wybór między wanną a prysznicem. Trochę zależy to od naszych preferencji, choć wanna jest nieco bardziej uniwersalna, no i, mając ją, możesz sobie czasem urządzać prywatne mini-spa. Ale nie warto myśleć o wannie, jeśli wnętrze jest zbyt małe. Wtedy przeszklona kabina prysznicowa musi nam wystarczyć.

Łazienka to miejsce, gdzie powinniśmy czuć się swobodnie. Urządź ją więc z należytym pietyzmem.