jak urządzić pokój dla dziecka

Jak urządzić pokój dla dziecka? – praktyczne porady

Jak urządzić pokój dla dziecka? Urządzenie pokoju dziecinnego nie jest wcale takie proste. Oprócz tego, że pokoje powinny być piękne i kolorowe, muszą też być funkcjonalne i spełniać pewne wymogi.


Jak urządzić pokój dla dziecka? – co musisz wiedzieć?

Pokój dla dziecka przede wszystkim musi być bezpieczny! Szczególnie, kiedy nasza pociecha jest mała i zaczyna dopiero raczkować lub chodzić. Powinien również być przytulny, tak, aby dziecko czuło się w nim dobrze. Pokój dla niemowlęcia powinien mieć jasny kolor, dzięki czemu dziecko czuje się bezpieczne i spokojne. Ważne jest też odpowiednie łóżeczko, które musi posiadać specjalny atest. Dobry i wygodny materac oraz właściwa odległość między szczebelkami, tak, aby dziecko pod żadnym pozorem nie wypadło z łóżeczka. W pokoju powinna się także znaleźć komoda oraz przewijak do codziennej pielęgnacji naszej pociechy. Dobrze jest też, aby w pokoju znajdował się miękki dywan, na którym dziecko bardzo często się bawi. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu gniazdek oraz wszelkich ostrych kantów.

Wystrój pokoju dla nieco starszych dzieci

W przypadku starszych dzieci pokoje można przyozdobić ulubionymi postaciami z bajek naszego dziecka, które będą mu się pozytywnie i mile kojarzyć. Dziewczynki zazwyczaj marzą o pokoju księżniczki lub czarodziejki, z kolei chłopcy uwielbiają, gdy ich pokój zamienia się w tor wyścigowy, a dookoła aż roi się od ulubionych aut. Bardzo ważne w pokoju dziecięcym jest także oświetlenie. Idealnie sprawdzają się lampki o ciepłym natężeniu światła i kolorowe (żółć, pomarańcz), dzięki temu dziecko łatwo i spokojnie zasypia. Znakomitym pomysłem są też namalowane na suficie farbą fluorescencyjną gwiazdki czy księżyce. Postarajmy się również, aby w pokoju znalazł się stolik i krzesełka. Dziecko będzie miało dzięki temu swój własny kącik do zabawy i pracy. Będzie mogło przy nim rysować, kolorować, lepić z plasteliny czy malować farbami.