Jak utrzymać porządek i czystość w kuchni?

Jak utrzymać porządek i czystość w kuchni?

Jak utrzymać porządek i czystość w kuchni? W czystej kuchni przyjemnie i miło spędza się czas. Jest to miejsce szczególne. To nie tylko  pomieszczenie do przygotowywania żywności. Tu zbiera się rodzina na wspólne posiłki, tu można podzielić się troskami i sukcesami z najbliższymi.


Jak utrzymać porządek i czystość w kuchni?

Przytulna, pachnąca plackiem i przetworami kuchnia, staje się sercem domu, takim centrum dowodzenia, gdzie skupia się całe życie rodzinne. Trzeba więc zadbać o to, aby czysta i bezpieczna. Oto kilka rad, które mogą Ci w tym pomóc. Zamontuj nad kuchenką okap z wyciągiem lub pochłaniaczem. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu tłustego osadu na meblach, płytkach i firankach. Regularnie myj płytę kuchenki, półwysep kuchenny i czyść piekarnik. Jeśli pozostawisz mleczko do czyszczenia na dłuższą chwilę, ułatwi Ci to usunięcie zabrudzeń. Blatom, na których przygotowujesz jedzenie, poświęć szczególną uwagę. Tu najłatwiej rozwijają się niebezpieczne drobnoustroje. Dlatego czyść je na bieżąco.

Regularność jest ważna!

Raz w miesiącu warto zrobić przegląd kuchennych szafek i schowków. Po wyjęciu zawartości wytrzyj je wewnątrz i na zewnątrz. Regularnie myj zlew i dezynfekuj odpływ. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnego zapachu z rur. Kuchenna podłoga to nierzadko swoisty „przegląd dnia”. Okruszki śniadaniowej bułki, rozlane mleko – doskonale wiesz, jak łatwo o takie zabrudzenia. Dlatego warto codziennie wieczorem zmyć podłogę. Śmietnik i jego pobliże utrzymuj w szczególnej czystości. Regularnie usuwaj odpadki, a wiaderko i jego okolicę zawsze dokładnie umyj. Zapobiegniesz nieprzyjemnemu zapachowi i unikniesz niebezpieczeństwa przywabienia insektów. Raz w miesiącu warto dokładnie umyć kuchenne okno i jego framugę. Na szybie szczególnie łatwo powstaje tłusty osad. Nie zapomnij także przetrzeć parapet i kuchenny żyrandol czy lampki halogenowe.