Jak zaaranżować kuchnię w stylu rustykalnym?

Jak zaaranżować kuchnię w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny kojarzy się ze spokojem, ciepłem i sielanką. Przywołuje wspomnienia dzieciństwa na wsi albo wakacji spędzonych gdzieś na uboczu, daleko od rytmu i hałasu miasta. Kuchnia zaaranżowana w stylu wiejskim jest przede wszystkim przytulna, ale nie każdy jej element musi kojarzyć się z ludowością. Wręcz przeciwnie, możesz urządzić rustykalne wnętrze w nawet bardzo nowoczesnym domu. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.


Wykorzystaj naturalne i drewniane materiały w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym to powrót do natury. Należy wykorzystać w niej same naturalne, najlepiej również ekologiczne materiały. Bardzo ciekawie prezentują się ściany obłożone cegłą bądź kamieniem oraz bawełniane zasłony. Podłoga, podobnie jak meble, drzwi oraz futryny okienne, powinna być drewniana bądź chociaż imitować drewno. Ten materiały odgrywa niezwykle istotną rolę w wiejskiej aranżacji, jest zdecydowanie królem pomieszczenia. Wybierając drewniane elementy do kuchni, pamiętaj, by były one jak najmniej przetworzone, postaw na te meble, które mają widoczne słoje i nierówności. Takie drobiazgi nadadzą wnętrzu prawdziwego wiejskiego klimatu.

Nie bój się różnorodności – to jest właśnie styl rustykalny

Jeśli chcesz stworzyć kuchnię w prawdziwym rustykalnym stylu, nie bój się różnorodności. Meble kuchenne nie muszą być jednolite. Każda z części umeblowania może mieć własnego ducha, wyróżniający się element, który nada jej wyjątkowości. Jednak aby jednocześnie zachować nowoczesność oraz ład w pomieszczeniu, musisz zadbać, by meble miały wspólny element. Najlepiej, gdyby był nim kolor.

Pamiętaj o stonowanej kolorystyce

Kuchnia rustykalna to nie są ekstrawaganckie żółte płytki albo nowoczesne sprzęty kuchenne w krzykliwych barwach. Wręcz przeciwnie, tutaj także musisz powrócić do otaczającej Cię natury, do lasów oraz łąk i czerpać z nich inspiracje. Postaw na biel, szarość, zielenie, bardzo jasne błękity albo beże. Dzięki temu kuchnia, mimo że rustykalna i nieuporządkowana, będzie stonowana oraz przyjazna.

Postaw na dodatki 

Kuchnia w stylu wiejskim nie obejdzie się bez dodatków. To nie jest wnętrze minimalistyczne, elementy dekoracyjne muszą być widoczne na każdym kroku. Na ścianie powieść patelnie, garnki i talerze z ciekawymi wzorami, a na blatach postaw drewniane kosze z warzywami lub owocami oraz zioła w doniczkach. Na podłodze mogą również stać stare, drewniane skrzynki służące jako półki albo miejsce do przechowywania zapasu ziemniaków czy jabłek.

Styl rustykalny jest niezwykle przytulny. To nie tylko powrót na sielankową wieś, ale przede wszystkim ponowne złączenie się z naturą. Przywołuje na myśl długie, letnie wieczory, zapach szarlotki i ciepłą herbatę. Kto z nas nie chciałby spędzać czasu w takiej kuchni?