Jak zaaranżować wnętrze w klimacie śródziemnomorskim?

Jak zaaranżować wnętrze w klimacie śródziemnomorskim?

Italia mieniąca się słońcem, już dawno temu była w stanie wypracować specyficzny styl aranżacji wnętrz, który jest idealny dla klimatu południowego. Jeśli jesteś osobą, której naprawdę zależy na tym, aby wnętrze prezentowało się w takim o to stylu to zobacz w jaki sposób najlepiej powinieneś wybierać meble oraz jak je trzeba komponować warz z materiałami wykończeniowymi.


Idealna śródziemnomorska kompozycja

W okresie letnim niezwykle istotne jest to, aby okna były zasłonięte, jednocześnie zapewniając sobie przy tym swobodny przepływ powietrza. Standardowymi rozwiązaniami będą ażurowe okiennice, które wykonywany są z listek drewnianych, które niezwykle często mienią się różnymi kolorami. Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu do mieszkania nieco chłodu, jednak cały czas dbając o to, aby zachowała się w nim atmosfera rodem z południowej mieściny to zdecyduj się na okiennicę. Najbardziej praktyczne wyborem w tym przypadku będą żaluzjowe, które składają się w harmonijkę i takie, które ponadto posiadają zmienny kąt ułożenia listewek, dzięki czemu ma się możliwość regulowania światła, które wpada do wnętrza. Okiennice żaluzjowe są jednak dosyć kosztowne, dlatego też świetnym rozwiązaniem będą również zwykłe żaluzje. Warto tutaj pokusić się o kilka drobiazgów, które będą nawiązywać do antyku i voila!

Chłód rodem z kamienia

Niezwykle popularnymi rozwiązaniami powierzchni, które są zimne w dotyku to podłogi oraz ściany, które zostały wykonane z kamienia. Nie ma co się dziwić, iż taką modę zyskały w państwach śródziemnomorskich. Okładzina marmurowa jest w stanie stanowić bardzo kosztowne wyjście. Oczywiście możecie tutaj zdecydować się na zastąpienie jej przy pomocy terakoty, gresu, albo klinkieru, czyli inaczej mówiąc możecie wybrać nieco tańsze, jednak również dające oduczcie zimna i niezwykle często widywane w prowansalskich, włoskich czy hiszpańskich domach rozwiązania, jednak trzeba mieć świadomość, iż za mniejszą cenę nie ma również co wymagać tak dobrej jakości, lecz też nie można popadać w drugą skrajność, gdyż tańsze rozwiązania mogą być jak najbardziej bardzo przyzwoite.

Motywy szlachetne styl śródziemnomorski

Ciekawie może wyglądać zaaranżowanie ceramicznych płytek, a to z tego względu, że mogą one przypominać mozaikowe posadzki rodem z antyku, a ponadto cechują się one tym, iż pełnią rolę naprawdę wyrafinowanej alternatywny, która jest w stanie od razu na myśl przynosić dawne czasy. Niezwykłym plusem gresu jest również fakt, iż jego cena również nie należy do zbyt wygórowanych, a przy tym cechuje się ona trwałością oraz niesamowitym komfortem podczas korzystania z niego.

Inspiracja dla wielu

Sztuka antyczna ma to do siebie, iż przez naprawdę wiele osób jest ona uznawana za coś chłodnego, przepełnionego harmonią oraz stosunkowo umiarkowaną, gdyż wiadomo gdzie są granice dobrego smaku. Z każdą następną epoką mnóstwo twórców czerpało z niej garściami, można by wręcz powiedzieć, że było postawą wręcz wszystkich rozwiązań w sztuce. Decydując się na ozdobienie jednej ze ściany poprzez zastosowanie klasycystycznej ryciny oraz poprzez zamontowanie prostych białych półek na jej tle, jesteście w stanie osiągnąć coś naprawdę niesamowitego i wyróżniające się poprzez wszystko innego, gdyż będzie to dekoracja jedyna w swoim rodzaju, a co również ciekawe sama w sobie będzie nawiązywać do kultury starożytnego Rzymu, który to po dziś dzień, jako miasto Rzym, jest jednym z najstarszych i przepełnionych mnóstwa ilością wspaniałości centrum artystycznym w całej Europie. To właśnie od niego wiele państw czerpało wzorce do naśladowania.

Co zastosować we wnętrzu?

  • Okna – Okiennice ażurowe, które dobrze się składają. Można też wybrać takie, które są malowane, albo wykonane z drewna. Malowane mogą mieć się różnymi kolorami.
  • Podłoga – Najlepsze rozwiązaniem będzie zastosowanie kamienia, gresu, albo terakoty.
  • Barwy – Powinno się postawić na barwy nawiązujące do ziemi, czy zimne brązy, beże, ochra, czy również pompejański róż, mieniący się ceglastym odcienie, a aby to wszystko urozmaicić dobrze jest zastosować błękitne oraz żółte akcenty.
  • Dodatki – Cechujące się motywami antycznymi oraz klasycystycznymi. Bardzo popularne są tutaj mozaikowe wzory, które świetnie się prezentują.