Łazienka dla osoby niepełnosprawnej i seniora

Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej i seniora?

Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej i seniora, aby była ona praktyczna i funkcjonalna? Niestety często tak bywa, że osoby w podeszłym wieku, schorowane, po przewlekłych kontuzjach mają spore utrudnienia w korzystaniu z łazienki. W wyniku tego kąpiel, prysznic czy choćby skorzystanie z toalety nie jest dla nich tak prostą sprawą. Na całe szczęście obecnie istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można znacząco ułatwić codzienne korzystanie z takiego pomieszczenia. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze fakty, jak i pokazać interesujące produkty, które możemy zakupić w sklepach online.


Wszystko zależne od konkretnej osoby

Stworzenie takiej specjalistycznej łazienki przede wszystkim będzie uzależnione od ograniczeń ruchowych osób. Zupełnie innych elementów wyposażenia oczekiwać będzie osoba poruszająca się na kulach czy na wózku inwalidzkim. W większości przypadków zetkniemy się z gotowymi projektami łazienek lub też produktami, które przydadzą się niepełnosprawnym.

Urządzamy łazienkę dla osób niepełnosprawnych

Tworząc taką łazienkę „bez barier”, koniecznie musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by umożliwić samodzielność oraz komfort życiowy osobie niepełnosprawnej. Musimy zdać sobie sprawę z istnienia często niezauważalnych dla nas ograniczeń, które dla innych zapewne będą mniejszym lub większym wyzwaniem. Niestety w naszym kraju nadal standardy łazienek dla osób niepełnosprawnych znacząco odbiegają od tego, co możemy spotkać w wielu zachodnich krajach. Niepełnosprawność nie tylko wiąże się z kalectwem, lecz także z ograniczeniami ruchowymi wynikającymi z podeszłego wieku. Schorowane osoby z pewnością mają utrudnione korzystanie z wanny, kabiny prysznicowej czy też toalety. W związku z tym bez znaczenia na rodzaj niepełnosprawności, ograniczeń, każda łazienka tworzona z myślą o konkretnej osobie, powinna powstać według przyjętych zasad ergonomii i funkcjonalności wraz z dopilnowaniem najistotniejszych kwestii bezpieczeństwa.

Przestrzeń życiowa w łazience dla osób niepełnosprawnych

Jeśli zaczynamy urządzać łazienkę dla niepełnosprawnych lub osób schorowanych, to główną zasadą jest niwelacja wszelkich progów. Nie tylko ułatwi to bezproblemowy przejazd wózkiem, lecz też zapobiegnie ryzyku potknięcia się. Nadrzędną zasadą jest również rozbudowa łazienki, jeśli jest ona mikroskopijnych rozmiarów. Niestety w małym pomieszczeniu zmiany będą tylko kosmetyczne i nie przyniosą ulgi potrzebującym. Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej i seniora w małej łazience, gdzie mamy ograniczoną ilość miejsca i swobody? Przyjmuje się, że drzwi w łazience powinny mieć szerokość co najmniej jednego metra. Według ekspertów osobie na wózku musimy pozostawić przestrzeń do manewrowania o średnicy przynajmniej 150 centymetrów. Dzięki temu nie będzie potrzebna jej pomoc osób trzecich. Jeśli niepełnosprawność nie jest związana z potrzebą poruszania się na wózku, możemy wtedy trochę zaoszczędzić na przestrzeni, jednak bez większej przesady – im więcej miejsca tym lepiej, gdyż możemy wtedy zastosować elementy wyposażenia, o których w dalszej części tekstu.

Poręcze, uchwyty dla seniora i osoby starszej

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia prezentowanej łazienki są poręcze i uchwyty. Ich dobór winien być uzależniony od samego pomieszczenia oraz konkretnych potrzeb drugiej osoby. Za pomocą takich uchwytów niepełnosprawni nie będą w większości przypadków potrzebować pomocy. W ofercie sklepów z wyposażeniem domu znajdziemy poręcze wykonane w wielu wariantach w zależności od strefy łazienkowej. Dostępne egzemplarze są w stanie pomóc wyjść i wejść do wanny czy prysznicowej kabiny, przytrzymać się w pobliżu toalety – dzięki nim można bezpiecznie i swobodnie usiąść na sedesie. Montaż takich elementów powinien być pomyślany zarówno o samym wnętrzu kabiny prysznicowej, na wannie, nad nią, jak i o po obu stronach miski WC.

Korzystanie z toalety osób niepełnosprawnych

Dla wielu osób niepełnosprawnych jednym z największych problemów jest właśnie korzystanie z toalety. Przyjmuje się, że wysokość miski WC optymalnie powinna wynosić 45-50 centymetrów. Dzięki temu zarówno siedzisko toalety, jak i wózka znajdować się będą na podobnej wysokości. Pozwoli to niepełnosprawnemu na komfortową zamianę miejsc. Z kolei sama deska sedesowa powinna być odpowiednio wyprofilowana, a także jak najmocniej przytwierdzona – bez tego może się po prostu zsuwać, zmieniać swe położenie. Warto również wybrać model deski wolno opadającej. Coraz większym powodzeniem cieszą się specjalne automatyczne systemy spłukujące, które z pewnością będą pomocne osobom o ograniczonej ruchliwości. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem z naszej strony będzie po prostu poszukanie modeli specjalnie tworzonych dla osób niepełnosprawnych lub w starszym wieku. Jeżeli chcemy zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej i seniora musimy pamiętać kilku zależnościach.

  • Ciekawym rozwiązaniem może być miska wisząca dla niepełnosprawnych. Jest to komplet, który możemy zawiesić na wysokości 45-50 cm, przez co będzie dobrze dostosowany do wózków inwalidzkich. Oprócz funkcjonalności wyróżnia się elegancją, kształtem, jakością wykonania. Posiada specjalnie wyprofilowany kształt, dzięki czemu będzie prosta w użyciu dla niepełnosprawnych.

  • Tańszą alternatywą może być Koło Nova Pro miska WC 70×35. Jest to biała miska dla niepełnosprawnych o szerokości 35 cm i długości 70 cm. To kolejny typ wiszący, który zagwarantuje większą swobodę dla osób ograniczonych ruchowo. Zalecana w jej przypadku wysokość montażu to 46 cm.

  • Sam stelaż to solidna i wytrzymała konstrukcja z obciążeniem nawet do 400 kg. Zestaw oferuje cichy i szybki zawór napełniający, innowacyjny zawór spustowy, uchwyty ścienne Quick Fix, wygodną regulację kolana odpływowego, możliwość montażu narożnego.

Prysznic zamiast wanny w łazience

Wiadomym jest, że kąpiel w wannie jest niezwykle relaksująca, a nawet zdrowotna, w naszym jednak przypadku najczęściej o wiele lepiej będzie postawić na prysznic. Da to osobom niepełnosprawnym więcej komfortu i swobody – łatwiej jest wejść pod prysznic i spod niego wyjść niż brać kąpiele w wannie. Oczywiście w strefie prysznicowej również znajdziemy kilka ograniczeń. Najlepiej jest je niwelować poprzez otwartą przestrzeń wyłożoną kafelkami lub duże i obszerne kabiny, dzięki którym możliwe jest wygodne przesiadanie się z wózka na siedzisko. Do kabin lub otwartych miejsc prysznicowych zalecana jest bateria termostatyczna z odpowiednim zestawem przesuwnym, a także uchwyt prysznicowy typu L.

  • W tym miejscu ciekawym wyjściem może być kabina natryskowa. Zamontowano w niej podwójne drzwi otwierane na zewnątrz i do wewnątrz szkło bezpieczne 6 mm, bezbarwne z powłoką antybakteryjną. Same drzwi są z mechanizmem unoszenia na zawiasach. Kabina gotowa jest do montażu na brodziku albo posadzce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, albowiem dzięki szeroko otwieranym wahadłowo drzwiom można do środka bezproblemowo wjechać wózkiem inwalidzkim.

  • To kolejna kabina dla niepełnosprawnych. Ten model został wykonany z pięknych masywnych tafli szkła poruszających się lekko i cicho na solidnych mosiężnych zawiasach z funkcją unoszenia. Bardzo istotne dla wielu osób jest to, iż jest ona refundowana przez PFRON. Zastosowana w niej powłoka ochronna Aqua Perle pomoże utrzymać ją w czystości. Wykorzystane zostało w niej 8 mm szkło hartowane. Jej wymiary to 200 x 100 x 100 cm.

  • Specjalnie z myślą o osobach na wózkach stworzona została kabina prysznicowa 100×100 cm SanSwiss Mobility. Mamy tutaj do czynienia z kabiną skróconą pod względem wysokości o połowę. Wykonana jest z masywnych tafli szkła poruszających się lekko i cicho na solidnych mosiężnych i chromowanych zawiasach. Również i tutaj zastosowana została powłoka ochronna Aqua Perle. Jej wysokość standardowa to 910 mm. Zamontowane drzwiczki otwierane są tylko na zewnątrz.

Jeśli jednak wanna?

W przypadku, kiedy stawiamy jednak na wannę, to z pewnością musi być ona znacznie większych rozmiarów niż standardowe modele. Zdaniem ekspertów powinna posiadać długość nie mniejszą niż 150 cm, szerokość minimum 70-80 cm, a głębokość 38-42 cm. Dobrym sposobem na zwiększenie wygody i bezpieczeństwa może być wykonanie poprzez nas obniżenia wanny o 10-15 cm. Da to niepełnosprawnej osobie o wiele bardziej dogodne wchodzenie i wychodzenie z wanny. Jednak wielu producentów oferuje nam egzemplarze z drzwiczkami wejściowymi.

  • Jednym z polecanych modeli w tym temacie jest wanna prostokątna dla niepełnosprawnych. Jest to wanna z udogodnieniami dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zaopatrzona została w drzwiczki, które ułatwiają wejście do środka. Odpowiednia technologia sprawia, iż przez cały czas kąpieli drzwiczki nie przepuszczają wody. Jest to prostokątna wanna wykona z akrylu o jednorodnym gładkim dnie. Jej zawiasy wykonane są ze stali nierdzewnej. W wannie umieszczono siedzisko wykonane z maty antypoślizgowej.

  • Polecana jest również wanna prostokątna. Jest to model niewielkich rozmiarów przystosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym maksymalny komfort i relaks podczas kąpieli. Zaopatrzona jest w drzwiczki otwierane do środka. Wewnątrz wanny umieszczono siedzisko, które pozwala na wygodne siedzenie. Firma Polimat posiada w swej ofercie znacznie więcej ciekawych wanien stworzonych dla niepełnosprawnych, dlatego warto szerszej zapoznać się z jej ofertą.

O czym jeszcze trzeba pamiętać projektując łazienkę dla niepełnosprawnych?

Podczas wykonywania łazienki dla seniora lub osoby niepełnosprawnej, nie powinniśmy zapominać również o wykorzystaniu jak największej ilości elementów dodatkowych. Na odpowiedniej wysokości powinniśmy zawiesić wieszaki, haki na odzież czy ręczniki. To samo tyczy się wszelkich gniazdek elektrycznych oraz włączników. Również i meble powinny zostać rozplanowane w taki sposób, aby były jednej strony jak najbardziej funkcjonalne, a z drugiej strony nie wadziły zarówno niepełnosprawnym jak i pozostałym domownikom lub gościom. Zadbajmy również o bezpieczeństwo poprzez antypoślizgowe płytki łazienkowe czy zwykłe dywaniki. Problematyczne może być urządzanie łazienek na poddaszu dla osoby starszej. Tak więc, mamy nadzieję że wyczerpaliśmy całkowicie temat jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej i seniora.  Jeżeli macie jakiekolwiek uwagi i dodatkowe pomysły, podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach.