jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Wielu z nas zastanawia się jak zaprojektować łazienkę na poddaszu. Mało przestrzeni i dodatkowe skosy skutecznie wzbudzają w nas  wątpliwości co do zabudowy i rozmieszczenie mebli i aranżacji łazienki na poddaszu.


Kluczowa ściana kolankowa

O funkcjonalności łazienki na poddaszu decyduje wysokość tzw. ściany kolankowej, czyli tej, na której opiera się więźba dachu. Wszystkie meble i sprzęty w pomieszczeniu powinny być wybierane z uwzględnieniem tego wymiaru. Jeśli ścianka liczy mniej niż metr, w jej bezpośrednim sąsiedztwie można postawić wyłącznie meble lub pralkę. Gdy ma minimum 1,5 metra można ustawić przy niej wannę, natomiast przy około 2 metrach wysokości możliwości są praktycznie takie same, jak w łazience standardowej. Pamiętajmy jednak, że im wyższa jest ściana kolankowa, tym mniej widoczne są skosy, które dodają pomieszczeniu charakteru.

Łazienka na poddaszu – pomysły aranżacyjne

W łazience z ostrymi skosami najlepiej sprawdzają się meble projektowane na wymiar. Dzięki odpowiednio skrojonym szafkom, wszystkie kąty będą zagospodarowane tak, by pomieściły niezbędne akcesoria. Jeśli na pochyłej ścianie jest okno, najlepiej ustawić pod nią wannę – dzięki temu świetlik będzie dodatkową dekoracją kącika kąpielowego. Gdy na poddaszu znajdują się widoczne belki, powinny być traktowane jako dodatkowy element dekoracyjny pomieszczenia, który można wyeksponować. Decydując się na wyposażenie łazienki w meble wykonane z drewna, wybierzmy modele o wyglądzie nawiązującym do belek. Jeżeli chcemy zaprojektować na prawdę funkcjonalną łazienkę na poddaszu, to warto zastanowić się również nad ogrzewaniem podłogowym w łazience. 

Jaka jest wygoda użytkowania łazienki na poddaszu?

By łazienka ze skosami była wygodna, najwyższe elementy jej wyposażenie powinny się znajdować jak najdalej od spadu. Mówiąc prościej, jeśli skos jest jednostronny, kabinę najlepiej jest umieścić naprzeciwko niego po drugiej stronie pomieszczenia. Jeśli skos jest podwójny, instalacja kabiny może być problemem, więc lepiej zdecydować się na wannę. Pamiętajmy, że kabina powinna mieć minimum 170 cm wysokości, do których zwykle doliczyć trzeba wymiary brodzika. By usiąść w wannie wystarczy, by odległość między sufitem a podłogą liczyła około 100 cm. Aby stać w niej swobodnie, wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej dwa razy tyle.