kuchnia otwarta czy zamknięta

Jaka kuchnia jest wygodniejsza – otwarta czy zamknięta?

Kuchnia jest miejscem, gdzie powinniśmy mieć zapewnioną swobodę działań. Powinna być tak przygotowana, aby wszelkie działania wykonywane w niej przychodziły nam z łatwością. Również jej umiejscowienie w perspektywie całego domu powinno być dostępne. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby kuchnia była zbyt oddalona od jadalni czy salonu. Wszelka obsługa kulinarna powinna być łatwa i nie nastręczać trudności.


Kuchnia zamknięta

Jak dotąd częściej spotykane były kuchnie zamknięte. Jednak coraz popularniejsza staje się tendencja projektowania kuchni otwartych na salon czy jadalnię. Wpływ na decyzję o kuchni mają przede wszystkim nasze prywatne upodobania, ale pod uwagę bierzemy również funkcjonalność i praktyczność, a także wielkość domu i zwyczaje w nim panujące. Wynika to z połączenia kuchni z salonem czy jadalną. Do wyboru mamy więc kuchnię otwartą lub zamkniętą.

Jedni wolą prace prowadzone w kuchni zachować w jej granicach, inni zaś lubią, gdy tym zajęciom towarzyszy im panująca w domu codzienność. Jedni więc wolą kuchnię otwartą inni zamkniętą. Każdy ten rodzaj kuchni ma swoje wady i zalety.

Kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta zapewnia stały i bezpośredni kontakt z domownikami, ułatwiając wspólne przygotowywanie posiłków.  Osoba w niej pracująca nie będzie odgrodzona od reszty domowników. Ponadto jest to praktyczne rozwiązanie dla osób, które lubią wspólne gotowanie. Ponadto umożliwia powiększenie jej metrażu, zapewniając większą przestrzeń. Ze względu na bezpośrednie połączenie pozwala na szybszą i łatwiejszą obsługę.  Kuchnia otwarta jest również dobrze oświetlona. Poza światłem wpadającym z okna, dodatkowo dochodzi ono z pokoju łączącego się z kuchnią.

Jednak kuchnia otwarta ma również pewne minusy. Jej otwartość sprawia, że wszystkie dokonywane w niej czynności i pozostałości po nich są wystawione na widok, a zdarza się przecież, że nie tylko domowników. Wówczas koniecznością staje się skrupulatne pilnowanie, aby na bieżąco pozostawiać w niej porządek, co czasami może być uciążliwe. Kolejną sprawą są zapachy powstałe w wyniku gotowania, które nie zawsze są atrakcyjne dla naszego nosa. Kuchnia otwarta nie ochroni więc pozostałych pomieszczeń przed rozprzestrzenieniem się woni dochodzących z kuchni. Kuchnia otwarta jest ponadto uboższa w ilość ścian koniecznych do ustawienia szafek. Jest więc bardziej wymagająca i trudniejsza do urządzenia. Kuchnia otwarta musi również pasować swoim wystrojem do  pomieszczenia, z którym się łączy. Meble, ściany, podłoga muszą więc pasować kolorystycznie i stylowo do drugiego wnętrza.

Projektowanie kuchni zamkniętej i otwartej

Projektowanie wnętrz pozwala, aby kuchnię taką częściowo odgrodzić od reszty pomieszczeń. Jednym z rozwiązań jest budowa półki, regału lub klasycznej lady. Można wybudować również wąską ściankę między kuchnią a innym pomieszczeniem, z którym się łączy, co częściowo zapewni jej integralność. Innym rozwiązaniem mogą być również zamontowane przesuwane drzwi, które rozsunięte na boki będą tworzyć małe ścianki, zaś w konkretnych sytuacjach przez ich zasunięcie całkowicie oddzielimy kuchnię od salonu czy jadalni. Dzięki częściowemu odizolowaniu nie będzie ona w całości wystawiona na widok osób trzecich, a przesuwane drzwi ochronią inne pomieszczenia przed rozprzestrzenianiem się zapachów.

Kuchnia zamknięta

Z kolei kuchnia zamknięta gwarantuje większą prywatność. Nie trzeba martwić się, że ktoś będzie nas obserwował przy pracy i oceniał jej efekty końcowe, które zazwyczaj kończą się nieładem w kuchni. To także możliwość zatrzymania wszelkich zapachów w obrębie kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *