Jaki grzejnik do pokoju

Jaki grzejnik do pokoju wybrać?

Jednym z ważnych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy doborze grzejnika, jest jego stosunek długości do mocy. Jest to ważne przy kosztach eksploatacji. Dobrze dobrany typ, moc i wielkość grzejnika jest odczuwalny przy płaceniu rachunków za energię. Tak więc, jaki grzejnik do pokoju wybrać?


Jaki wybrać grzejnik do pokoju

Każde ogrzewanie, aby móc korzystnie pracować, musi pracować z możliwie niską temperaturą powierzchni zewnętrznej. Powietrze jest złym przewodnikiem ciepła. Im niższa jest temperatura grzejnika, tym łatwiej jest bez dużych strat i nieprzyjemnych efektów ubocznych przekazywać produkowane przez ogrzewanie ciepło dalej do powietrza i czynić je przyjemnie odczuwalnym dla człowieka.

Specjaliści twierdzą, że w nowo budowanych, dobrze izolowanych domach, w których stolarka jest dobrej jakości zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 60-80 W/m2, natomiast w budynkach starszych nawet 150 W/m2 może okazać się wartością niewystarczającą.

Najlepiej, jeśli wielkość grzejnika wyliczyć w projekcie z uwzględnieniem takich czynników, jak:

  • – izolacyjność przegród budowlanych oraz szczelność okien i drzwi;
  • – średnia temperatura zewnętrzna;
  • – oczekiwana temperatura wewnętrzna.

Płyty grzejników mogą być lekko wyprofilowane lub zupełnie gładkie. Są on staranie wykańczane – po skomplikowanym procesie przygotowania powierzchni (śrutowanie, odtłuszczanie, fosforanowanie, płukanie wodą zdemineralizowaną, pasywacja chromowa). Podaje się je malowaniu, najpierw podkładowemu (metodą kataforezy), a następnie końcowemu (napylanie elektrostatyczne). W ten sposób na powierzchni grzejników tworzy się specjalnie utwardzoną, jednorodna i idealnie gładką powłokę, odporną na uszkodzenia mechaniczne, która nie wymaga odnawiania i łatwo utrzymać ją w czystości. W przypadku ogrzewania podłogowego nie trzeba wybierać aż tak wielki grzejnik do pokoju, gdyż ogrzewanie pomaga ogrzać pomieszczenie.

Kolor grzejnika

Najpopularniejszym kolorem grzejników jest biały, lecz istnieje możliwość zamówienia ich w innym kolorze. Ponieważ odchodzi się od ścian w kolorze białym, coraz częściej wybierane są również kolorowe grzejniki. Modne są grzejniki pokojowe w ciemnych kolorach, np. granatowym, zielonym czy brązowym. Są grzejniki, których przednia płyta malowana jest farbą strukturalną, sprawiającą, że gładka powierzchnia przybiera fakturę skórki pomarańczy (występują w kolorze śnieżnobiałym). Trzeba wiedzieć, że grzejniki kolorowe są droższe od białych około 30%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *