Łączniki elektryczne rodzaje

Łączniki elektryczne rodzaje i zastosowanie

Łączniki elektryczne rodzaje służą do włączania lub wyłączania prądu w jednym aparacie lub w większej liczbie obwodów elektrycznych.


Łączniki elektryczne rodzaje

Jednobiegunowe łączniki znajdują zastosowanie tam gdzie sterowanie oświetleniem odbywa się tylko z jednego miejsca i polega na załączaniu oraz wyłączaniu odbiornika. Nie mają możliwości sekcjonowania poszczególnych źródeł światła i załączania ich niezależnie od pozostałych. Do tego typu łączników należy zastosować przewody dwużyłowe.

Łączniki świecznikowe

Mogą sterować oświetleniem podobnie jak jednobiegunowe tylko z jednego miejsca oferując funkcje załączania i wyłączania. Mogą również sterować niezależnie dwoma grupami odbiorników lub jedną, podzieloną na mniejsze sekcje. Najczęściej znajdują one zastosowanie przy sterowaniu żyrandolami lub kinkietami. Do prawidłowego podłączenia tego typu łączników stosuje się przewody trzyżyłowe.

Łączniki schodowe

Stosuje się je wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba sterowania danej grupy oświetleniowej z dwóch miejsc np. Na klatkach schodowych lub długich korytarzach. Łączniki te aby spełniły swoje funkcje muszą zawsze pracować parami tzn. na jednym końcu korytarza jeden łącznik, a na drugim końcu drugi. Za ich pomocą możemy nie tylko załączać i wyłączać oświetlenie z dwóch miejsc, ale mamy również możliwość załączania w jednym miejscu, a wyłączania w drugim i odwrotnie. Podobnie jak w łącznika świecznikowych do prawidłowego podłączenia stosuje się trzy żyłowy przewód.

Łączniki krzyżowe

Są one pewną odmianą łączników schodowych. Stosuje się je przeważnie w korytarzach niektórych mieszkań i w większości budynków. Tam gdzie potrzebne są zazwyczaj więcej niż dwa przełączniki. W tym celu konieczne jest rozszerzenie standardowego układu schodowego o jeden lub więcej przełączników krzyżowych. To ile potrzebne będzie łączników krzyżowych zależy od tego z ilu miejsc chcemy załączać obwód. Po zewnętrznych stronach mogą znajdować się łączniki schodowe, a wewnątrz instalacji jeden lub kilka łączników krzyżowych. Rozwiązanie to daje nam możliwość sterowania oświetleniem z nieograniczonej liczby miejsc. Załączanie jak i wyłączanie może się odbywać z dowolnego miejsca niezależnie od pozycji pozostałych łączników. Przewody, który współpracujące z łącznikami krzyżowymi muszą mieć cztery żyły. Z tyłu każdego łącznika znajdują się cztery zaciski. Należy pamiętać żeby przewód fazowy zawsze podłączyć pod zacisk oznaczonym literką P. To wszystkie łączniki elektryczne i ich rodzaje

 

1 thought on “Łączniki elektryczne rodzaje i zastosowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *