co to jest art deco

Meble w stylu art deco – co to jest?

Meble wraz z dodatkami, które pasują do stylu art deco z jednej strony mogą być najbardziej efektowną częścią wnętrza, która jest w stanie zbudować klimat, albo fundamentem pod resztę aranżacji. Wnętrze w stylu art deco ma naprawdę wiele możliwości w jaki sposób zostanie zaaranżowane. Jeżeli interesujesz się różnymi stylami we wnętrzach to przyjrzyj się temu jak prezentuje się art deco i jakie meble najlepiej tutaj pasują.


Art deco wnętrza

Art Deco jest stylem, który zyskał swoją niewątpliwą popularność tuż po pierwszej wojnie światowej, a ciekawe jest to, iż w Polsce, która została naprawdę zrujnowana przez drugą wojnę światową nadal jest bardzo dużo mebli oraz drobiazgów z tamtego okresu. Styl ten zaczął wytwarzać się w naprawdę bardzo trudnym okresie międzywojennym i można powiedzieć, że był to swoisty świeży oddech. Jego zamierzeniem było nawiązanie do epok, które już minęły i decydował się na to, aby wybiegać w przyszłość.

Art deco architektura

Art Deco dawało możliwość kształtowania stylu, architektury oraz mody i kultury, dlatego też decydowano się na to, aby utożsamić dwudziestolecie międzywojenne właśnie z tym stylem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przedmioty, które nawiązywały już do tego stylu były wytwarzane również przed pojawieniem się pierwszej wojny światowej, jednak to ona dopiero była punktem zapalnym, dzięki czemu rozwój ten stylu nagle przyśpieszył.

Meble w stylu art deco

Warto zauważyć, iż styl art deco jest takim stylem, któremu to właśnie można zawdzięczać meble o masywnych rozmiarach, które posiadają zaokrąglone kształty, ponieważ to właśnie dopiero dzięki temu stylowi zaczęto wykorzystywać technologię modelowania sklejki. Projektanci byli niezwykle zainspirowani tym jak powstają drapacze chmur, dlatego też jako efekt tego wszystkiego można było się cieszyć wysokimi, smukłymi biblioteczkami, które cechowały się formą schodkową. Wiele półek mocowano na wspornikach, w takich sposób, aby można było uwidocznić powierzchnię sklejki, czyli tworzywa, które miało zastąpić drewno, które to było zbyt tradycyjne dla art deco.

Co to właściwie jest Art Deco?

Ciekawe jest jednak to, iż w art deco stosowane były szlachetne gatunki drewna, jak chociażby tradycyjny mahoń, jawor, klon, czy jasny dąb, albo włoski orzech. Niezwykle dużą popularnością cieszył się palisander i hebanowy fornir, który w tamtym okresie był uznawany za niezwykle ekskluzywny. Powierzchnia mebli była wykańczana przy zastosowaniu lakieru. Decydowanie się również na zastosowanie intarsji, a meble były też powlekane przy pomocy skóry rekina, czy węża, albo używano do tego szagryna, czyli imitacji skóry rekina.

Art deco dekoracje

Współczesne meble, które tworzone są w stylu art deco są wykańczane poprzez zastosowanie forniru, który wykonywany jest również z egzotycznych odmian drewna i skórą jak chociażby taka, która została wcześniej pozyskana z krokodyla. Elementami, które pełnią rolę dziedzictwa po tym stylu to masywne toaletki, biurka, kredensy oraz komody, które są fornirowane z zastosowaniem drewna egzotycznego.

Niezwykle wyniosły charakter tego typu mebli był uzupełniany o miękkie kanapy, które cechowały się opływowym kształtem i nierzadko posiadały na sobie bardzo grube, prostokątne poduszki, a to wszystko po to, aby można było nadać wnętrzu delikatnego kontrastu. Największa popularnością cieszą się obicia tapicerskie, które posiadają wiele odcieni białego. Nierzadko można spotkać meble wypoczynkowe, na których widoczne jest pokrycie ze skóry. W stylu art deco stoły były projektowane w taki sposób, aby można było połączyć drewno, szkło oraz metal.

Art deco stoliki i biurka

Niezwykle sporą popularność posiadały też kawowe stoliki. Bardzo często wytwarzano takie meble, które posiadały zdobienia wykonane z kości słoniowej. Trzeba pamiętać, że sensem stylu art deco była przede wszystkim funkcjonalność i to właśnie tutaj miało się przejawiać najwięcej piękna, gdyż forma nigdy nie miała zastąpić treści, a jedynie ją dopełniać, dlatego też nie kładziono zbytniego nacisku na wyrafinowane zdobienia. Najczęściej można było to zauważyć podczas wizyty w kuchni.

Nie decydowano się już wtedy na kuchenne kredensy, tylko postanowiono zastosować proste kubiczne szafki, które prezentowały standardową wysokość, które mogły zostać przykryte przy pomocy płaskiego blatu, dzięki czemu wytworzony został wtedy ciąg kuchenny, który w dzisiejszych kuchniach jest podstawą. Kiedy nastały lata 30, niezwykłą popularnością zaczęły cieszyć kuchnie, które posiadały lśniące białe zestawy szafek stojących i które to były też wzbogacone o szereg szafek wiszących.

Niezwykłe dodatki w stylu art deco

Art deco był w stanie zadbać o to jak w sposób kompleksowy prezentowały się wnętrza. Decydowano się wtedy na projektowanie w tej stylizacji też tkaniny, oświetleń czy niewielkich akcesoriów. Okna były zdobione poprzez proste, sięgające tuż do podłogi zasłony, które były zwieńczane poprzez malowany albo obciągnięty tkaniną lambrekin, który cechował się geometrycznym dekorem na samym środku.

Niezwykłą popularnością cieszyły się kryształowe lustra, które posiadały górną krawędź przypominającą azteckie piramidy. Smukłe wazy również zdobyły popularność dzięki właśnie stylowi art deco. Nawet radia, które są stylizowane na stare nawiązują do szafek radiowych, które to czerpały bardzo dużo z mebli w stylu art deco.