Na co zwracać uwagę kupując sedes?

Na co zwracać uwagę kupując sedes?

Współcześnie nawet kupno nowego sedesu nie jest zupełnie obojętne. Urządzając wnętrza coraz większą uwagę zwracamy na najmniejsze detale, obok których nie uda przejść się obojętnie. Dzisiejsze łazienki znacznie różnią się od swoich dawnych poprzedniczek, panuje w nich komfort, jasny przestronny wystój i nienagannie wyglądające sprzęty. Tuż obok wanny, umywalki i kabiny prysznicowej, sedes i bidet należy do armatury niezbędnej w każdej nawet najmniejszej łazience. Do wyboru mamy jednak kilka możliwych wariantów. Z którego, zatem korzystamy najczęściej?


Jaki sedes wybrać?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż każdy z nas ma odmienne upodobania i oczekiwania dotyczące ceramiki. Kompakty cieszą się zainteresowaniem ze względu na szybki i łatwy montaż. W ofertach sklepowych znaleźć można gotowe komplety wraz ze spłuczką, co zapobiega ewentualnym nieprawidłowością montażowym. Sedes kompaktowy bez problemu integruje się z podejściem pionowym, poziomym i uniwersalnym, także instalacja gwarantuje połączenie ceramiki z odpływem w różnych wariantach.

Sedesy rodzaje i powłoki

Jeżeli pragniemy cieszyć się udanym zakupem przez długie lata eksploatacji warto sprawdzić rodzaj powłoki, którą sedes został pokryty. Najbardziej praktyczne są powierzchnie wykończone specjalnym szkliwem, chroniącym przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Z kolei efektywny wygląd armatury zapewnią kompakty w ciekawych i nietypowych formach, sprawdzające się w każdym stylu i wystroju wnętrza. Mała łazienka stanie się przestronniejsza w momencie, gdy tradycyjny sedes zastąpimy ceramiką narożną niewielkich rozmiarów. W dużym, nowoczesnym wnętrzu idealną kompozycję stworzy misa sedesowa wyposażona w zbiornik na wodę wewnątrz armatury. Znakomitym akcentem dekoracyjnym okazać się może ceramika z motywem ozdobnym, lub w czarnej barwie podkreślającej nowoczesny styl, w którym łazienka została urządzona.

Inne rodzaje sedesów

Alternatywą dla kompaktów stały się sedesy podwieszane, wprowadzające do wnętrza lekkości, oraz estetycznego ładu. Niestety wadą ceramiki jest dość czasochłonny montaż, oraz konieczność remontu od podstaw, chyba, że skorzystamy ze specjalnego modułu instalacyjnego, mocowanego do ściany. Moduł dyskretnie ukryje spłuczkę, oraz instalację wodno-kanalizacyjną.

Obojętnie, z którego modelu skorzystamy przed zakupem konieczne jest precyzyjne sprawdzenie ceramiki i wczesne wykrycie ewentualnych pęknięć, bądź zarysowań. Dobrym pomysłem jest nabycie spłuczki pozwalającej na ograniczenie zużycia wody. Jeżeli nasza łazienka jest niewielkich rozmiarów, a od dawna marzyliśmy o bidecie, warto zainwestować w specjalną deskę sedesową z funkcją bidetu. Do wyboru mamy również podgrzewane i podświetlane deski, dostępne w szerokiej gamie barw i bogatym wzornictwie.

Stylizacyjnych możliwości jest mnóstwo wystarczy umiejętnie dobrać model pasujący do stylu i wystroju wnętrza, by całkowicie odmienić wygląd łazienki. Najważniejsze, by ceramika łazienkowa tworzyła razem spójną i harmonijną całość, oraz zapewniała maksymalną funkcjonalność i wysoki komfort podczas użytkowania.