nawozy organiczne

Nawożenie trawników nawozami organicznymi

Nawozy organiczne do nawożenia trawników mają największe znaczenie przy ich zakładaniu. Oprócz dostarczenia składników pokarmowych możemy wtedy liczyć także na poprawę właściwości gleby i zwiększenie zawartości próchnicy. Na trawnikach już istniejących nawozy organiczne stosujemy rzadko, gdyż powinniśmy użyć ich w dużych ilościach, co wiąże się z dużą objętością i czasami użyciem ciężkiego sprzętu. Nie możemy też użyć ich w precyzyjnie dobranych dawkach, gdyż zawartość składników pokarmowych dosyć znacznie się zmienia – kompost kompostowi nie równy.


Nawozy organiczne – rodzaje

Jednak na niewielkich powierzchniach, w amatorskiej uprawie i przede wszystkim w uprawie organicznej, bez dodatku środków chemicznych, przy nawożeniu trawników absolutnie nie powinniśmy rezygnować z nawozów organicznych.

Najczęściej stosujemy komposty, torf odkwaszony albo torf niski i rozdrobnione w wyniku koszenia liście trawy (mulczowanie). Nawóz powinien być rozdrobniony i możliwie równomiernie rozprowadzony po powierzchni trawnika. Raczej powinniśmy unikać jego przesuszenia, więc nie rozsypujemy go w upalny dzień w pełnym słońcu. Jeżeli kompost był nieprawidłowo przygotowany i zawiera duże ilości nasion chwastów, to spowoduje to przejściowe pojawienie się ich na trawniku w większej ilości. Orientacyjnie dawkę kompostu do nawożenia trawników możemy określić na 300 – 600 kg/100m2, raz na 3 – 4 lata.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kompostu uzyskanego ze skoszonej w poprzednim sezonie trawy. Taki kompost nie będzie zawierał nasion chwastów i pozwala na uzupełnienie ubytków składników pokarmowych wyniesionych wraz z pokosem trawy.

Inne metody nawozu

Dla prawdziwych fanów nawozów organicznych jest także możliwość nawożenia obornikiem. Musi on być już dobrze rozłożony i oczywiście równomiernie rozprowadzony po trawniku. Jego największą zaletą jest pobudzenie życia glebowego, co korzystnie wpływa także na wzrost trawy. Jednak zwiększenie ilości dżdżownic może przyciągnąć do ogrodu krety. A to już miłe nie jest. Jeśli więc jesteśmy narażeni na krecie wizyty, to lepiej z nawożenia obornikiem zrezygnować. Istnieje także niebezpieczeństwo zachwaszczenia koniczyną białą i innymi roślinami stosowanymi do karmienia zwierząt gospodarskich.