jaką aranżację wybrać do kuchni?

Nowoczesna kuchnia – jaki styl aranżacji wybrać?

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś małe mieszkanie, czy budujesz dom poza miastem, musisz zastanowić się, jak będzie wyglądało serce twojej przestrzeni, czyli kuchnia. To pomieszczenie, które pełni najbardziej oczywiste funkcje użytkowe – takie jak przygotowywanie posiłków oraz przechowywanie żywności, ale również stanowi centrum mieszkania – miejsce, w którym przy wspólnym stole i posiłku można spotkać się, zrelaksować, porozmawiać. Rodzinne przygotowywanie dań zacieśnia więzy między jej członkami, a gotowanie wspólnie z przyjaciółmi stanowi świetną okazję do spotkania towarzyskiego. Jak więc zaprojektować maksymalnie funkcjonalną, estetyczną i zachęcająca do gotowania kuchnię ?


Jaki styl aranżacji wybrać?

Styl skandynawski

Na początku musisz zadać sobie pytanie, jaki styl aranżacji będzie królował w twoim domu. Jeśli uwielbiasz najmodniejszy ostatnio styl skandynawski, kuchnia powinna odwzorowywać jego założenia. Monochromatyczne kolory, takie jak szarość, biel czy czerń idealnie wpiszą się w przywołany klimat. Wykończenie stołu i szafek na wysoki połysk doda wnętrzu charakteru, a minimalistyczne dodatki sprawią, że nawet najmniejsza kuchnia stanie się bardziej przestronna.

Styl rustykalny

Całkowitym przeciwieństwem kuchni skandynawskiej będzie styl rustykalny. Jeśli chcesz, aby pomieszczenie to zapraszało do swojego wnętrza i urzekało przytulnością, postaw na drewno. Szafki, stół i podłoga wykonane z drewna sprawią, że kuchnia nabierze ciepłego charakteru. W stylu rustykalnym obowiązkowe są barwy ziemi – beże, szarości, ochry, żółcie, a nawet zgaszone i stonowane zielenie. Warkocze czosnku, gliniane naczynia i drewniane pojemniki na chleb czy sztućce dodatkowo podkreślą rustykalny charakter wnętrza.

Styl glamour

Jeśli z kolei chcesz podkreślić kobiecy charakter wnętrz, zaprojektuj kuchnię w stylu glamour. W takim pomieszczeniu sprawdzą się połączenia bieli z wyraźnymi, kobiecymi barwami: fioletem, chabrem, szmaragdem. Wybierz matowe wykończenia blatów czy szafek i… eksperymentuj z dodatkami! Do wnętrza glamour będą pasować zarówno wyściełane krzesła do kompletu z bogatym stołem, lub – jeśli twoje wybory są odważne – plastikowe, designerskie siedziska (koniecznie z przezroczystego tworzywa).

Najczęściej popełniane błędy w urządzaniu kuchni

Jeśli planujesz urządzać kuchnię, pamiętaj, że istnieje kilka rozwiązań, które w dłuższej perspektywie nigdy się nie sprawdzają. Pierwsze z nich to umieszczanie piekarnika z palnikami i zlewu na przeciwległych krańcach pomieszczenia. Przenosząc gorące naczynia łatwo się poparzyć – lepiej robić to nad blatem. Po drugie: pamiętaj, aby projektować blat obok zlewozmywaka dłuższy niż 30-40 centymetrów. Tę przestrzeń często zagracają brudne naczynia bądź świeżo przygotowane potrawy – musi być dość duża. Kolejnym błędem w projektowaniu kuchni jest ustawianie kuchenki w narożniku kuchni – to gwarantuje brudzenie się większej powierzchni ściany, a dostęp do komory piekarnika z jednej strony jest ograniczony. Pamiętaj również o wysokościach mebli – warto dobrać je do wzrostu członków rodziny.