ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – schemat, budowa

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może być wydajnym systemem grzewczym w domu, biurze, warsztacie, hali sportowej oraz tam gdzie potrzeba dostarczyć komfortowego ciepła. Istotne jest również to, że system ten instaluje się w każdym rodzaju podłoża: w szlichcie betonowej, na stropie drewnianym lub podczas renowacji w cienkiej warstwie zaprawy klejowej.


Ogrzewanie podłogowe czy warto?

Charakterystyczną zaletą ogrzewania podłogowego jest sposób emisji ciepła, dostarcza się poprzez całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie, zapobiega to powstawaniu gorących warstw powietrza w górnej części pomieszczenia. Poza zapewnieniem komfortu ciepła, jest niekłopotliwe w eksploatacji i trwałe. Najczęściej stosuję się w łazienkach, choć w nowych budynkach coraz częściej stosuję się na całej powierzchni użytkowej.

Ogrzewanie podłogowe pozwala na średnie obniżenie temperatury powietrza o 1-2C w stosunku do temperatury z tradycyjnym systemem ogrzewania, nie powodując pogorszenia komfortu cieplnego. Dzięki temu istnieje możliwość zaoszczędzenia 10-20% energii potrzebnej na ogrzewanie. Elektryczne ogrzewanie podłogowe Daje duże możliwości aranżacji wnętrz, może pełnić funkcję ogrzewania podstawowego lub dodatkowego. Dzięki temu, że jest schowane w podłodze stwarza nowe możliwości umeblowania pomieszczenia lub aranżacji jego wnętrza. Nie ma problemów z przestrzenią i wyglądem.

Ogrzewanie podłogowe w bloku?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można układać na starych posadzkach w trakcie remontu lub w nowo budowanych budynkach, mieszkaniach przed wykonaniem posadzki. System ogrzewania elektrycznego składa się z elementów grzejnych, czujników temperatury oraz termostatów.

Ciepło przewodzić mogą: kable, maty, folie. Kabel złożony jest z drutu oporowego, osłony silikonowej i ekranu eliminującego pole elektromagnetyczne, może mieć jedną żyłę grzejną lub dwie. Ich zaletą jest dowolność układania przewodów i wodoodporność. Kable używane do ogrzewania podłogowego mają moc od 10 do 25 W/m. Od tego jaką mają moc, zależy w jakich odstępach będą układane.

Ogrzewanie podłogowe schemat

Maty grzejne pozwalają zamontować ogrzewanie elektryczne w już użytkowanym pomieszczeniu, bez podnoszenia poziomu podłogi i obciążania stropu. Te o mocy 100W/m2 stosuję się dla podłóg pokrytych wykładziną klepką, panelami podłogowymi, natomiast maty o mocy 150W/m2 zalecane są do podłóg pokrytych terakotą lub kamieniem. Maty i folie grzejne układa się bezpośrednio na warstwie betonu. 

Mata grzejna to siatka, w którą wmontowany jest kabel grzejny. Sprzedaje się je w kawałkach o odpowiedniej wielkości lub wykonywane na zamówienie. Nie dopuszczalne jest przycinanie mat. Kable grzejne mat nie powinno się zalewać w betonie i nie powinno się dotykać materiałów izolujących ciepło, ani łatwopalnych. Posadzka, w którą wmontowana jest mata powinna być uziemiona.

Mata i folia grzejna czy kable? Jaka wylewka?

Maty i folie grzewcze są droższe od kabli, stosowane są więc rzadziej. Ich zaletą jest możliwość montażu pod terakotą lub na jej powierzchni bez potrzeby kucia posadzki.

Folie grzejne składają się z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Folia ma grubość około 2mm, może być przycinana na różną długość.Folie powinny być układane z 10 cm zakładem, a brzegi wywinięte na ścianę. Aby zwiększyć wytrzymałość posadzki i zmniejszyć jej grubość, do zaprawy dodaje się mieszanki zwiększające plastyczność. Takie rozwiązania stosuję się jeżeli chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe w łazience. 

Wykończenie podłogi rozpoczyna się po wysuszeniu podkładu. Właściwości cieplne materiału, którymi wykańcza się powierzchnie podłóg, mają wpływ na rozkład temperatur na powierzchni podłogi. Stosuje się materiały o dobrej przewodności cieplnej: marmur, granit, gres, terakotę, panele podłogowe, parkiet, wykładziny dywanowe. 

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe poleca się dla osób ceniących sobie wygodę i bezpieczeństwo. Dzięki jego zastosowaniu nie ma konieczności montowania zbiornika na olej opałowy czy gaz, a także wydzielania osobnego pomieszczenia na kocioł. Więcej praktycznych informacji znajdziesz w tym artykule: