Oświetlenie kuchni led porady

Oświetlenie kuchni led porady- ciekawe rozwiązania

Oświetlenie kuchni led porady jak zaplanować aby była praktyczna i wiuzalnie spójna z resztą mebli. Urządzając kuchnię bierzemy pod uwagę głównie jej funkcjonalność i praktyczność, ale też estetykę. Projektowanie wnętrz uwzględnia ustawienie mebli i sprzętu gospodarstwa domowego, aby było zarazem wygodnie i ładnie. Jednak istotną rolę w wystroju kuchni odgrywa również oświetlenie, które nie tyko nadaje jej indywidualnego uroku, ale również może mieć znaczący wpływ na praktyczność i wygodę pracy w kuchni.


Zasadniczo w ciągu dnia w kuchnia jest jasna, dzięki światłu dziennemu wpadającemu do pomieszczenia przez okno. Dodatkowo w przypadku kuchni otwartej światło dostaje się do niej z salonu lub jadalni. Jednak niezbędne jest dodatkowe oświetlenie ze względu na wieczór czy też zaciemnione miejsca w kuchni.

Kuchnia i jej oświetlenie – projektowanie wnętrz

Przy wyborze oświetlenia najważniejsze jest, aby umiejscowione ono było w najbardziej użytkowanych miejscach naszej kuchni: kuchenka, blat roboczy, zlewozmywak czy też blat szafek. Kuchnia wymaga oświetlenie ułatwiającego  pracę, nie jest bowiem wygodnie, kiedy musimy w danym miejscu kuchni coś zrobić, a światło znajduje się za naszymi plecami. Dobre oświetlenie odnosi się nie tylko do prac kuchennych, ale również do spożywania posiłków. Nikt zapewne nie chce jadać w ciemnym i niewidocznym miejscu.

Montując oświetlenie, bierzemy również pod uwagę, nie tylko walory praktyczne, ale też estetyczne. Oświetlenie musi doskonale pasować do wnętrza jakie posiada kuchnia, współgrając kolorystycznie i stylowo. Należy więc wziąć pod uwagę kolor ścian i mebli, ich fason, rozmieszczenie w kuchni. Istotną rolę będą odgrywały również wszelkiego rodzaju dodatki jak wazony, ciekawe naczynia ozdobne czy pojemniki na przyprawy, ale również firanki i zasłonki okienne. Wszystko to razem z oświetleniem musi tworzyć jednolitą i spójną całość.

Kuchnia a rodzaje oświetlenia

Dostępne są dzisiaj różnego rodzaju oświetlenia kuchenne, które obejmą zarówno na całe pomieszczenie, jak i jego część. Mogą one spełniać trzy różne funkcje: ogólną – oświetlającą całość, roboczą, dekoracyjną. Jego umiejscowienie, natężenie i barwa są różnorodne i mają znaczenie dla całości wnętrza.

Oświetlenie główne kuchni led porady

Jest to najpopularniejszy rodzaj oświetlenia, w który wyposażona jest każda kuchni. Umiejscowiony jest w centralnym jej punkcie na suficie. Oświetla nam całe pomieszczenie równomiernie, dlatego jego natężenie musi być znaczne, a co za tym idzie również kosztowne. Niestety mniej dostępne partie kuchni, a jednak wykorzystywane, są z reguły zaciemnione. Podobnie jest w przypadku, gdy wykonujemy jakąś czynność przy blacie lub zlewozmywaku. Wówczas sami zasłaniamy sobie światło, które najczęściej znajduje się za nami. Zdarza się również, że oświetlenie sufitowe jest przesunięte w kierunku stołu, który zazwyczaj stanowi podstawowe miejsce użytkowe w kuchni.

Oświetlenie stołu jadalnego

Przy stole nie tyko jemy, ale zdarza się również, że przygotowujemy potrawy, zwłaszcza w przypadku braku blatu roboczego. W takich sytuacjach dodatkowe oświetlenie tego elementu jest bardzo korzystne. Można więc umieścić bezpośrednio nad stołem pojedynczą lampkę – lub kilka mniejszych, które rozjaśnią nam tą część pomieszczenia, sprawiając jednocześnie, że kuchnia robi eleganckie wrażenie. Światło może być dowolnie regulowane pod względem natężenia i ilości zapalonych lampek. Dzięki temu rozwiązaniu możemy tworzyć miły klimat w kuchni w czasie posiłków, oświetlając tylko tą jedną jej część – stołową

Oświetlenie blatu roboczego

Ten rodzaj oświetlenia zdecydowanie ułatwi nam pracę w kuchni. Centralne światło z reguły nie będzie docierać na blat. Gdy stoimy nad nim, sami zacieniamy to miejsce pracy. Dlatego ten rodzaj oświetlenia jest doskonałym rozwiązaniem dla nadania komfortu naszej pracy. Można go zamontować na wiele różnych sposobów. Może zostać ono zainstalowane w spodniej części wiszących szafek – w postaci opraw na długie świetlówki albo też okrągłych oczek lub na ścianie pod nimi. Światło będzie wówczas padało bezpośrednio na blat. Zamontowane oświetlenie dobrze jest osłonić, aby nie rozchodziło się na boki, skupiając w jednym, konkretnym miejscu.

Natężenie oświetlenia

Pamiętajmy jednak o odpowiednim natężeniu światła i kącie jego nachylenia tak, aby padało bezpośrednio na powierzchnię użytkową, a jego blask nas nie oślepiał. Dodatkowo odbijanie się jaskrawego światła od połysku blatów raczej utrudni pracę niż ją ułatwi. Do oświetlenia używa się długich lub małych żarówek halogenowych albo reflektorków, a także świetlówek i plafonier LED. Świetlówki jednak nie oddają naturalnych kolorów, co czasami jest niezbędne w przypadku przygotowywania potraw czy sprawdzania ich jakości i świeżości. Dlatego ważne jest, aby ten rodzaj światła posiadał wymagany współczynnik oddawania kolorów

Inne równie ważne miejsca w kuchni

  • oświetlenie barku – w przypadku kuchni otwartych jest to ciekawe i oryginalne rozwiązanie. Można bowiem na barkiem, gdzie kuchnia łączy się z salonem, umieścić jedną lampkę lub kilka, które podkreślą charakter tego miejsca;
  • dodatkowym źródłem oświetlenia może być również szafka kuchenna ze szklanym frontem. Zamontowana w niej lampka, która oświetla znajdujące się w niej serwisy i zestawy stołowe, dodatkowo oświetla część pomieszczenia, spełniając przy tym funkcję dekoracyjną;
  • oświetlenie miejsca gotowania – może znajdować się również nad kuchenką w okapie. Będzie to zazwyczaj niewielka lampka, która jednak zapewni dodatkowe światło nad samą kuchenką. Dodatkowo może również pełnić funkcję światła dyżurnego, gdy coś się gotuje w kuchni, a my nie musimy stale w niej w tym czasie przebywać;
  • oświetlenie dekoracyjne – typowe oświetlenia kuchenne nie wykluczają tradycyjnych zastosowań jak lampy podłogowe czy stołowe. Zawsze można wstawić  do kuchni taki rodzaj lampki, który oświetli nam pomieszczenie, stając się albo dodatkowym źródłem światła bądź po prostu dodatkiem estetycznym. Można również zamontować lampki na górnych krawędziach szafek, a także niewielkie lampki na ścianach bocznych, co sprawi, kuchnia będzie wyglądać bardzo oryginalnie.

Oświetlenie kuchni led porady – podsumowanie

Bogato i licznie oświetlona kuchnia to dzisiaj już nie tylko wyznacznik wygody, ale również coraz popularniejszy trend. Projektowanie wnętrz uwzględnia zastosowanie różnego rodzaju oświetlenia w kuchni, to tendencja wynikająca nie tylko funkcjonalności, ale i dekoracyjności.  Dodatkowym atutem staje się również energooszczędność. Oświetlając pojedynczą część kuchni, aktualnie wykorzystywaną, pozwala na znacznie mniejsze natężenie światła, a także stosowanie żarówek energooszczędnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *