Oświetlenie pomieszczeń

Oświetlenie pomieszczeń – co powinieneś wiedzieć?

 Oświetlenie pomieszczeń jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia człowieka. Dobierając źródła światła i projektując oświetlenie mieszkania zwróć uwagę na:

  • źródła światła (żarówki lub świetlówki) – jaką mają jakość, ich ilość i barwę światła,
  • oprawy oświetleniowe – czy mają estetyczny wygląd i komponują się z otoczeniem oraz w jaki sposób kierują światło,
  • usytuowanie źródeł światła z uwzględnieniem opraw.

Oto kilka przykładów, dzięki którym za pomocą światła można skorygować proporcje pomieszczenia:

  •  silne oświetlenie sufitu wizualnie podnosi pokój
  •  wąski pokój wyda się wizualnie szerszy jeśli jedna z jego dłuższych ścian oświetlimy silniej niż inne,
  •  małe pomieszczenie stanie się wizualnie większe jeśli będzie jasno oświetlone w jego wielu fragmentach.

Oświetlenie do kuchni, oświetlenie kuchenne

Oświetlenie ogólne w kuchni można zrealizować za pomocą opraw umieszczonych na suńcie (np. typu plafoniera) lub wbudowanych w strop podwieszany (typu „downlight”). W tym drugim przypadku kąt strumienia świetlnego powinien by jak największy, aby uzyskać równomierne oświetlenie powierzchni pod oprawami. Oświetlenie ogólne powinno się realizować za pomocą oświetlenia pośredniego. Powstaje ono wtedy, gdy oprawy są zainstalowane w specjalnych wnękach ścian lub sufitu, ewentualnie nawet nad szafkami kuchennymi (niewidoczne), co powoduje, że strumień świetlny źródła światła kieruję się na sufit. Dopiero po odbiciu od niego jest rozpraszany, dając „miękkie”, bezcieniowe światło.

Oświetlenie strefy roboczej (blaty, zlewozmywak, kuchenka) powinno być dostatecznie jasne dla wykonywania stosunkowo niebezpiecznych prac. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie opraw oświetleniowych pod wiszącymi szafkami kuchennymi, które w większości przypadków zawiesza się nad blatem roboczym. Oprawy te mogą być przymocowane do szafek na zewnątrz lub wmontowane w ich dno. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowej listwy meblowej osłaniającej przed olśnieniem. Blat kuchenny nie powinien być zbyt błyszczący, aby nie powstawały na nim refleksy świetlne i odbicia źródeł światła.

W większej kuchni można też zainstalować oświetlenie nastrojowe, gdy przewiduje się w niej od czasu do czasu wieczorne spotkania rodzinne i z przyjaciółmi. Będzie ono w takim przypadku uzupełnieniem oświetlenia nad stołem (oświetlenie ogólne będzie wtedy wyłączone). Oprawy oświetleniowe instaluję się w przeszklonych szafkach, kredensie itp. Klosze opraw zawieszanych nad stołem jadalnym powinny być nieprzezroczyste, wykonane z matowego szkła lub tworzywa sztucznego. Aby źródła światła w oprawach nie powodowały olśnienia siedzących osób, powinny być stosunkowo małej mocy W przypadku kloszy przezroczystych, należy zastosować źródła światła z bańką matową. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oprawy z regulacją wysokości oraz zainstalowania do niej ściemniacza elektronicznego.

Oświetlenie łazienki

Pomieszczenie to w większości przypadków nie ma okna, dlatego stosuję się oświetlenie sztuczne. Z uwagi na to, że występuje w nim duża zawartość wilgoci, instalowane oprawy muszą być odpowiednio szczelne (mieć odpowiedni stopień ochrony IP). W łazienkach stosuje się oświetlenie ogólne (sufitowe lub ścienne pośrednie), miejscowe (do oświetlenia twarzy przed lustrem) oraz dekoracyjne (głównie w dużych łazienkach). Oprawy przy lustrze najlepiej instalować po jego obu stronach na wysokości twarzy Ważne jest przy tym, aby były one wyposażone w osłony rozpraszające światło.

Dla prawidłowego oddawania barw twarzy (ważne przy makijażu) najlepiej jest zastosować oprawy z żarowymi źródłami światła (tradycyjnymi żarówkami), dającymi oświetlenie najbardziej podobne do dziennego i poprawiające barwę światła. Oprawy do oświetlenia dekoracyjnego instalowane są najczęściej w półkach murowanych, podłodze, obudowie wanny. Coraz częściej wykorzystuje się do tego celu oprawy w których źródłem światła są diody elektroluminescencyjne LED. Jeżeli ściany i podłoga w łazience są ciemne, konieczne jest zainstalowanie większej liczby opraw lub zastosowanie źródeł światła o większej mocy. Dobrze jest jeśli oprawy od oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego są przyłączone do osobnych obwodów elektrycznych. Dzięki czemu możliwe jest ich niezależne załączanie. Miejsca odpoczynku najkorzystniej jest oświetlać żarówkami tradycyjnymi.

Oświetlenie pomieszczeń

W pomieszczeniu, gdzie się odpoczywa może nie być bardzo jasno. Jasne światło pobudza do aktywności a bardziej stonowane wywołuje uczucie odprężenia i spokoju. Efekt taki może być osiągnięty przez skierowanie się strumienia świetlnego w sufit w celu uzyskania światła odbitego. Podstawową rolę w takim pomieszczeniu powinno odgrywać oświetlenie pomieszczeń – dekoracyjne, tworzące nastrój i zharmonizowane z kolorem wnętrza. Warto wiedzieć, że oświetlenie górnej części pokoju powiększa go pozornie, a skierowanie światła w dół pomniejsza.

Oświetlenie miejsca pracy

Miejsce pracy powinno mieć oświetlenie miejscowe i ogólne (bezpośrednie odbite). Można do tego celu zastosować żarówki halogenowe. Ponieważ emitują one szkodliwe dla zdrowia promieniowanie ultrafioletowe należy użyć jedynie opraw z zamontowaną szybą spełniającą rolę filtru. Taka szyba jednocześnie chroni przed potencjalnym oparzeniem‚ ponieważ lampa halogenowa bardzo się grzeje i ma wysoką temperaturę (do ok. 3000C). Kupując oprawę z halogenowym źródłem światła, należy się upewnić‚ czy na opakowaniu umieszczona jest informacja o bezpieczeństwie jej użytkowania. Dotyczy to szczególnie opraw biurkowych‚ stołowych, podłogowych, które będą się znajdować blisko użytkownika.

Do oświetlenie pomieszczeń bezpośredniego stosuję się świetlówki w oprawach sufitowych z odbłyśnikiem z bardzo czystego aluminium. Dodatkowo są wyposażone w raster zapobiegający olśnieniu. Oświetlenie ogólne odbite uzyskuje się przez zainstalowanie opraw o dużym kącie rozsyłu światłości poniżej sufitu i skierowanych ku górze. Rozwiązanie takie zmniejsza odbicia na monitorze i powierzchniach błyszczących. W biurze można też instalować sufitowe oprawy ze świetlówkami kompaktowymi.

Korytarze i schody doświetlenie

Ich oświetlenie musi sprawiać wrażenie przestronności, przytulności i gościnności. W przypadku holu wewnątrz budynku stosuje się przeważnie kinkiety lub lampy sufitowe. Ich usytuowanie nie przeszkadza w przemieszczaniu się osób. Schody wymagają równomiernego, jasnego oświetlenia zapewniającego dobrą widoczność poszczególnych stopni.

Oświetlenie schodów powinno być jaśniejsze niż holu położonego poniżej, kierowane z kilku punktów. Tak żeby uniknąć powstawania cienia naszej osoby na schodach. Jako włączniki oświetlenia schodów należy zastosować takie, które pozwalają zapalać i gasić światło zarówno na dole jak i u góry. Jeżeli sypialnie, zarówno dzieci jak i dorosłych, znajdują się na piętrze warto w celach bezpieczeństwa zamontować czujnik ruchu sterujący oświetleniem schodów. Natomiast w przypadku oświetlenia wejścia do domu schodów zewnętrznych warto zamontować żarówki energooszczędne. Można też zastosować halogeny lub żarówki sterowane czujnikiem ruchu.

Ostatnio dostępne są sterowniki zmierzchowe wkręcane w oprawę żarówki. Załączają się gdy zapada ciemność, zaś wyłączają się po upływie określonego – ustawionego na sterowniku – czasu.

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu jest istotne podczas spotkań towarzyskich. Dzięki oświetleniu ścieżki lub schodków goście będą czuć się bezpiecznie. Oświetlenie ogólne możesz wspomóc oświetleniem dekoracyjnym umieszczając np. lampkę w oczku wodnym czy oświetlić ciekawe rośliny, krzewy i drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *