Piękne wnętrza domów jednorodzinnych

Piękne wnętrza domów jednorodzinnych

Coraz bardziej popularna staje się technika ozdabiania ścian wzorami za pomocą szablonów malarskich. Dzięki nim mogą powstać piękne wnętrza domów jednorodzinnych. Wybór wzorów jest dowolny, a dodatkowo umiejętne dobranie kolorów sprawia, że motyw jest ciekawy i urozmaica wygląd pomieszczenia. Modne dziś motywy roślinne nadają pokojowi oryginalności, stanowiąc znakomitą artystyczną dekorację ścian.


Co to są szablony malarskie?

Szablony malarskie są na tyle łatwe w zastosowaniu, że sami możemy podjąć się malowania pięknych wzorów na ścianach. Wystarczy wcześniej zapoznać się z techniką i przygotować niezbędny sprzęt, a samodzielne projektowanie wnętrz okaże się bardzo ciekawym zajęciem. Prosta instrukcja stosowania szablonów jest z reguły dodatkiem do zestawu. Jest to tani i prosty sposób na samodzielne ozdabianie ścian. Producenci dają również możliwość stworzenia wzorów według własnego pomysłu. Ponieważ istnieje możliwość zamówienia szablonu z wymyślonym przez siebie motywem i o dowolnych rozmiarach, samodzielnie możemy przygotować dowolne projekty wnętrz domu.

Projektowanie wnętrz z szablonami malarskimi

Szablony malarskie dostępne są w różnych rozmiarach, od malutkich wzorków, po bardzo duże ornamenty zajmujące powierzchnię ściany. Niestety te większe są bardziej wymagające w użyciu i zazwyczaj potrzebna jest pomoc w ich nałożeniu. Tak duża płaszczyzna musi ściśle przylegać do powierzchni ściany, aby w czasie malowania nie powstały zacieki. Również utrudnione jest rozwijanie, mycie i zwijanie tak dużego szablonu. Jest on bowiem bardziej narażony na uszkodzenia aniżeli forma mniejszych rozmiarów. Dlatego też producenci oferują ułatwienia. Dostępne są bowiem wzory złożone z dwóch szablonów bądź więcej, które zaopatrzone zostały w specjalne znaczniki ułatwiające ułożenie z nich na ścianie jednolitej całości, co sprawia, że projektowanie wnętrza jest bardzo łatwe. Nie ma obawy, że formy zostaną ułożone w złej pozycji. Ponadto dzięki takim dekoracjom dom wewnątrz będzie wyjątkowo piękny i oryginalny.

Piękne wnętrza domów jednorodzinnych

Mając gotowy szablon i przygotowane narzędzia można bez problemu przystąpić do malowania ściany. Na początku należy przygotować grunt pod malowanie. Powierzchnia ściany powinna zostać delikatnie oczyszczona za pomocą wilgotnej szmatki. Jeśli jest świeżo pomalowana, należy odczekać z nakładaniem wzoru około 14 dni. Upewnijmy się również, że warstwa farby na ścianie nigdzie nie odpryskuje i nie jest popękana. Powinna być na tyle trwała, aby przy odklejaniu szablonu nie odeszła od ściany. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce dla wzoru, dlatego też warto sprawdzić, jakie rady przewiduje architektura wnętrz . Dobrze trzeba się zastanowić, gdzie będzie wyglądał najlepiej i jak go sensownie rozmieścić na wybranej części ściany.

Jakie szablony malarskie wybrać?

Szablon malarski jest pakowany w rulon, dlatego ważne jest, aby przed naklejeniem go na ścianę został dobrze wyrównany. Formę należy rozłożyć na równej powierzchni, wyprostować i wygładzić. Następnie możemy delikatnie odkleić naklejkę, czyli nasz wzór na folii, z papierowej warstwy. Należy postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić naklejki, a tym samym żadnego elementu z wzoru. Zanim przykleimy szablon do ściany, przyłóżmy go pierwsze, aby prawidłowo wypoziomować. Jeśli ułożony jest prawidłowo, można przystąpić do przyklejenia. Zacznij od górnej części. Najpierw górne rogi, a następnie gładząc szmatką, przykleja się całość do powierzchni ściany. Szablon powinien dobrze przylegać do ściany tak, aby każdy element wzoru nigdzie nie odstawał. Jeśli ta część pracy przebiegła bez problemu, a efekt jest zadowalający, można przystąpić do malowania.

Malowane wnętrza – to efektowny dom

Do malowania można użyć wałka, pędzla lub gąbki. Farbę należy delikatnie wciskać w wycięte miejsca szablonu tak aby znaczenie kompozycyjne pozostało nie naruszone. Przed przystąpieniem do zasadniczego malowania można tę czynność przetestować na kawałku tekturki. Warstwa nakładanej farby powinna być niewielka. Po zakończeniu pracy należy odczekać, aż nałożona warstwa farby wyschnie. Wtedy można ocenić, czy wzór został w pełni zamalowany. Jeśli w jakichś miejscach są braki, czynność można powtórzyć. Po wyschnięciu ostatecznej warstwy farby, szablon delikatnie odrywa się od ściany. Po zakończeniu pracy formę należy umyć z pozostałej na nim farby.

Efekt końcowy wygląda ciekawie, tworząc oryginalną dekorację, która dodaje kolorytu pomieszczeniu. Projektowanie wnętrz w oparciu o różnego rodzaju motywy, nie tylko roślinne, pozwala dopasować aranżacje do charakteru pięknych  wnętrz. Jest to praca prosta i nie wymagająca wiele zachodu, a jej rezultat jest bardzo efektowny. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *