co to są plafoniery żarówki oświetlenie

Plafoniery led, plafony led – źródło światła, zastosowanie i konserwacja

Plafoniery led, plafon led nowoczesne klasyczne lub do ściany. Podstawową zaletą plafonier jest ich zwarta budowa, która w większości przypadków pozwala na swobodny montaż zarówno na suficie jak i ścianie. Dzięki niewielkiej wysokości, oprawy nie zajmują dużo miejsca i mogą być stosowane w niskich pomieszczeniach bez narażenia na ich uszkodzenie. Większość opraw zawiera mleczny klosz lub szybę z elementami pryzmatycznymi dobrze rozpraszającymi światło. Dlatego instalacja opraw na niewielkiej wysokości nie powinna powodować dyskomfortu wzorkowego. Plafoniery charakteryzują się zazwyczaj symetryczną krzywą rozsyłu światłości oraz stosunkowo dużą sprawnością świetlną. Dlatego jest łatwo zorientować się, jak świeci oprawa i nawet intuicyjnie dobrać oświetlenie.


Plafony led źródła światła 

Pierwszym elementem wyboru przed zakupem oprawy oświetleniowej jest decyzja dotycząca źródła światła. Wybór źródła światła zależy w dużym stopniu od przeznaczenia oprawy. Do częstych włączeń i wyłączeń, przy stosunkowo niedługim czasie świecenia należy wybierać oprawy przeznaczone do żarówek. Dla tych źródeł największy jest również wybór plafonier. Z kolei przy długim czasie pracy i niewielkiej częstości włączeń powinno być stosowane energooszczędne źródło światła.

Kompromisem jest zastosowanie coraz popularniejszych zamienników żarówek, czyli zintegrowanych świetlówek kompaktowych opartych na trzonkach E27 i E14. Warto zaznaczyć że oba źródła dobrze współpracują z czujnikami ruchu czy wyłącznikami klatkowymi pod warunkiem że urządzenia te wykorzystują przekaźnik.

Plafoniery led konserwacja

Każda oprawa wymaga konserwacji. W oprawach przeznaczonych do klasycznych źródeł światła jest konieczne przewidzenie jego okresowej wymiany oraz zapłonnika (jeśli występuje). W większości plafonier obsługa jest bardzo łatwa i nie wymaga fachowej wiedzy. Koszty konserwacji są drogie i inwestorzy szukają tu oszczędności. Dlatego coraz częściej wykorzystuje się energooszczędne źródła światła, które są również bardzo trwałe. Szczególnym problemem są wówczas zanieczyszczenia wewnętrzne oprawy. Są one nieestetyczne, trudne do usunięcia i powodują pogorszenie parametrów świetlnych, a nawet bezpieczeństwa. Dlatego coraz częściej projektanci dobierają hermetyczne oprawy do wnętrz, w których nie jest to wymagane, zyskując na kosztach konserwacji.

W przypadku opraw instalowanych w dużych inwestycjach, zwłaszcza w obiektach konserwowanych przez niskokwalifikowany personel powinno się zwrócić większą uwagę na bezpieczeństwo i łatwość obsługi.

Zastosowanie plafonier

Plafoniery powszechnie wykorzystuję się w oświetleniu podstawowym o niewielkich wymaganiach ilościowych i jakościowych. W oświetleniu mieszkaniowym wykorzystuje się głównie oprawy o stopniu IP20, często wyposażone w ozdobne dodatki i ciekawe wzornictwo.

Typowym zastosowaniem opraw o podwyższonym stopniu IP jest oświetlenie zewnętrzne otoczenia budynku oraz pomieszczeń gospodarczych, piwnicy, korytarza, klatki schodowej, kuchni czy toalety. Plafoniery są również chętnie instalowane w innych wnętrzach pomieszczeń użytkowych, w tym także w niektórych sklepach, hurtowniach i podobnych obiektach, gdzie decydują wymagania praktyczne.

Podsumowanie

Plafoniery to rodzina opraw, która ma przed sobą jeszcze wiele możliwości rozwoju i nowych zastosowań. Z pewnością jest to jedna z najbardziej udanych i popularnych konstrukcji. Największe możliwości rozwoju i zastosowań są dla konstrukcji o podwyższonym IP, ale o ciekawym, atrakcyjnym wzornictwie.