Półwysep w nowoczesnej kuchni aranżacje

Półwysep w kuchni aranżacje i pomysły

Półwysep w kuchni najlepsze aranżacje i pomysły do nowoczesnej kuchni. Półwysep czy wyspa w kuchni ma sporo zalet. Po pierwsze, mamy dostęp do blatów na półwyspie z trzech stron, a w przypadku wyspy z czterech. Co znacznie ułatwia nam pracę i tworzy elastyczny układ, który będzie pomocny w różnych sytuacjach.


Półwysep w kuchni aranżacje i pomysły

Największym problemem z półwyspem jest to, że potrzebujemy na niego duża miejsca, a więc nie ustawimy go w ciasnej kuchni. Dobrze jest uwzględnić plany wykonania półwyspu już na etapie projektowania wnętrza. Jeżeli planujemy na półwyspie zamieścić zlewozmywak, musimy właściwie dostosować instalację wodno-kanalizacyjną i przewidzieć doprowadzenie wody oraz rurę kanalizacyjną. Natomiast płyta grzewcza na półwyspie oznacza doprowadzenie przewodów elektrycznych lub rury gazowej (która nie może być zabudowana – najczęściej umieszcza się ją za szafkami i ukrywa pod dekoracyjną płytą wykończeniową). Nad płytą grzewczą powinien mieścić się okap, co zmusza do schowania instalacji wentylacyjnej w suficie podwieszanym. Wszystko to kosztuje, ale z całą pewnością jest bardzo wygodne.

Półwysep jako element dekoracyjny

Osoba pracująca przy półwyspie jest zwrócona twarzą w kierunku pomieszczenia, co ułatwia kontakt i swobodną rozmowę z pozostałymi domownikami czy gośćmi. Półwysep pomaga też stworzyć ergonomiczną kuchnię z zachowaniem zasady trójkąta roboczego. (czyli ustawienia najważniejszych sprzętów na planie trójkąta, którego wierzchołkami są zlewozmywak, kuchenka i lodówka – takie ustawienie sprawia, że nasza kuchnia jest wygodna). Gwarantuje dodatkowe blaty, które przydają się w kuchni. Może spełniać rolę stołu kuchennego, gdzie możemy zjeść śniadanie. Poza tym wyspa jest umowną granicą między częścią roboczą i jadalną kuchni, co daje możliwości ciekawej aranżacji kuchni. Może być też po prostu elementem dekoracyjnym.

Jak zaplanować miejsce półwyspy w kuchni?

Pamiętajmy, że planując półwysep w kuchni, bierzmy pod uwagę jej wielkość. Nie do każdej kuchni pasuje półwysep, a zbyt duże zmniejszenie odległości pomiędzy szafkami pogorszy ergonomię pracy, zamiast ją poprawić, a dodatkowo popsuje wygląd całej kuchni. Jeżeli bardzo nam zależy na półwyspie mimo małej powierzchni możemy pomyśelć o zwykłym blacie na nóżkach, który będzie pełnił rolę dodatkowego blatu. Nie musi być tak szeroki jak półwysep mający szafki kuchenne i sprzęt AGD, a zachowa jego najważniejsze cechy.