skuteczne projektowanie wentylacji

Skuteczne projektowanie wentylacji

Skuteczne projektowanie wentylacji i klimatyzacji jest bardzo ważnym aspektem w życiu człowieka, biorąc pod uwagę, że większą część życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Według szacunków jest to 85-90 % czasu, warto zastanowić się nad jakością tego życia.


Skuteczne projektowanie wentylacji i klimatyzacji

Mam na myśli nie tylko aspekt ekonomiczny i psychiczny ale także zdrowotny , z którego te dwa wcześniejsze biorą dopiero początek. Zaczynamy w końcu roztaczać opiekę nad naszym środowiskiem zewnętrznym zapominając jednak o swoich własnych domach. Pięknie zaaranżowane, wymalowane, umeblowane i energooszczędne stają się dla nas czasami udręką. Nie radzimy sobie z zaduchem , wilgocią i grzybem. Dlatego coraz powszechniej stosuje się system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej , który pozwala na rozwiązanie tych problemów. Jednak pojawia się pytanie jak to dobrze zrobić ?

Wiele wykonanych instalacji w kraju zostało zrobionych źle, bez należytej wiedzy i orientacji jak taki system powinien wyglądać.

Na co zwrócić uwagę projektując wentylację?

• Dobry, przemyślany projekt – uwzględniający specyfikę obiektu .

• Serce instalacji to centrala wentylacyjna. Musi być dobrana stosownie do wymaganej wielkości wymiany powietrza, pojawiających się oporów instalacji, cichej pracy , energochłonności i sprawności odzysku ciepła. Tu znakomicie sprawdzają się centrale nawiewno-wywiewne. Dostępne są w różnych wielkościach – wydajnościach, oferują dużą skuteczność odzysku ciepła.. Dla osób, którym szczególnie zależy na dużej sprawności odzysku proponujemy centrale dwurekperatorowe. Sprawność takiej centrali dochodzi do 90% Należy przy tym pamiętać, że w centralach o wysokim odzysku ciepła dochodzi do wykraplania sporych ilości wody.

Kanały rozprowadzające powietrze powinny być wykonane z trwałych materiałów . Przekroje dobrane do przepływów powietrza Średnice wszystkich kanałów dobiera się w zależności od wielkości przepływającego przez nie powietrza. Nie powinno się przy tym przekraczać następujących wartości:

• Ø 100 dla przepływu max. 100m3/h

• Ø 130 dla przepływu max. 190m3/h

• Ø 160 dla przepływu max. 300m3/h

• Ø 200 dla przepływu max. 450m3/h

• Ø 250 dla przepływu max. 700m3/h

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *