Stylowe i harmonijne wnętrze

Stylowe i harmonijne wnętrze

Ludzie najlepiej czują się w przyjaznych pomieszczeniach, które wywołują pozytywne emocje. Gdy zatem urządzamy swoje mieszkanie lub dom ważnym jest abyśmy pamiętali o kilku elementach, które tworzą klimat danego miejsca. Niezależnie bowiem od gustu różnych osób, przy zachowaniu najistotniejszych zasad urządzania wnętrz, uda nam się stworzyć takie otoczenie, w którym każdy będzie się czuł dobrze.


Po pierwsze, zastanówmy się nad stylem wnętrza

Na początek, gdy chcemy rozpocząć urządzanie naszego wnętrza, powinniśmy zastanowić się nad tym w jakim stylu czujemy się najlepiej. Poszukiwania mebli, dekoracji i innych elementów wyposażenia będą w takiej sytuacji znacznie prostsze niż wtedy, gdy wyruszamy na zakupy bez gotowego pomysłu. Inspiracji możemy szukać wszędzie, mogą nam ją przynieść zarówno czasopisma i strony internetowe, których tematem jest aranżacja wnętrz, ale też opisy z książek, filmy, fotografie czy odwiedzane miejsca w różnych zakątkach świata. Możemy czerpać dowolnie ze wszystkiego co nas otacza i nie powinniśmy obawiać się eksperymentów, jednak należy pamiętać o tym, że najlepszym sposobem na osiągniecie dobrego stylu jest prostota. Planując swój styl wystroju powinniśmy również brać pod uwagę możliwości oraz charakter naszego wnętrza – jego wielkość, ilość światła dziennego czy wysokość pomieszczenia.

Klucz to eksponowanie tego co najlepsze

Dobrym pomysłem na podkreślenie charakteru naszej aranżacji jest wyeksponowanie jakiegoś elementu jak obraz, rzeźba, zabytkowy mebel, dekoracje ścienne, fotografie artystyczne itp., do którego zostaną dopasowane pozostałe elementy wystroju. Warto zastosować także motyw zdobniczy czy jakiś charakterystyczny detal, który będzie się powtarzał w różnych pomieszczeniach, bowiem w ten sposób zostaną one ze sobą harmonijnie połączone.

Spójny wygląd = harmonijne wnętrze

Dodatki, meble czy kolory jakie zastosujemy mogą się od siebie różnić, jednak nie powinny się ze sobą „kłócić”. Oznacza, to że wykorzystane kolory, formy czy wzory powinny być do siebie podobne bądź zbliżone. Dla przykładu, jeżeli chcemy aby w naszym pomieszczeniu dominowała zieleń, możemy zastosować różne jej odcienie oraz tony innych „kolorów ziemi”. Spójny wygląd wnętrza zachowany również wtedy gdy będziemy używać kompletów sprzętów, np. takich samych lampek nocnych, takich samych krzeseł w jadalni czy foteli w salonie. W przypadku rozplanowywania ustawienia mebli, należy pamiętać o nieustawianiu  ich wszystkich pod ścianą (choć nie mogą też przeszkadzać stojąc na środku), ponieważ pomieszczenia wydaje się być wtedy puste, przez co są mniej atrakcyjne w odbiorze.

Na koniec, powinniśmy spróbować dodać do wystroju, także coś „od siebie” co pozwoliłoby podkreślić nasz indywidualizm oraz oryginalność wnętrza.