opaski chwytne a szkodniki

Szkodniki drzew a opaski chwytne

Opaski chwytne to tanie, proste w użyciu, skuteczne i w pełni ekologiczne rozwiązanie służące ograniczeniu występowania szkodników drzew, zwłaszcza owocówki jabłkóweczki, owocówki śliwkóweczki i kwieciaka jabłkowca.


Jak założyć opaski chwytne?

Bez problemu możemy je założyć samemu. Potrzebne są nam arkusze papieru falistego szerokości ok. 20 cm i elastyczny drut lub sznurek. Papierem owijamy pnie na wysokości 1-1,5 m nad poziomem gruntu i mocujemy drutem lub sznurkiem. Normalnie gąsienice zimują w zakamarkach kory, ale jeszcze chętniej chowają się w rowkach tektury. Warunkiem skutecznego użycia tych pułapek jest termin ich założenia.

Kiedy zakładać opaski chwytne?

Aby ograniczyć rozwój populacji kwieciaka jabłkowca zakładamy opaski w połowie marca. W momencie nabrzmiewania pąków jabłoni, a więc jeszcze przed kwitnieniem, należy co drugi dzień zdejmować opaski i wytrząsnąć z nich dorosłe chrząszcze. Chronią się one tam w okresie niepogody i przed nocnym spadkiem temperatury. Po oczyszczeniu opaski zakładamy ją ponownie na pień. Te same opaski możemy później założyć w celu wyłapania innych szkodników drzew – gąsienic owocówek.

Do kiedy je trzymamy?

Gąsienice owocówek, które spowodowały robaczywienie owoców, opuszczają te owoce latem i wyruszają na poszukiwanie miejsc do zimowania. Dlatego opaski należy założyć w drugiej połowie czerwca. Na drzewach pozostawiamy je aż do połowy kwietnia następnego roku. Jeśli opaski zdejmiemy wcześniej, to oczywiścia zniszczymy zimujące gąsienice owocówek, ale również przy okazji duże ilości, zimujących w tekturze, pożytecznych owadów. Natomiast w połowie kwietnia organizmy pożyteczne już się wyprowadzą a gąsienice owocówek nadal zimują.

Podsumowanie – opaski chwytne

Opaski chwytne odeszły trochę w niepamięć. Uważam, że niesłusznie. W ogrodach przydomowych trudno znaleźć prostszą i bardziej skuteczną a przy tym całkowicie nieszkodliwą dla jakości plonów, człowieka i pożytecznych owadów metodę ograniczania skutków żerowania uciążliwych szkodników drzew, mianowicie owocówek i kwieciaka jabłkowca.