trawnik jak na polu golfowym

Trawnik w ogrodzie jak na polu golfowym

Greenkeeper to człowiek odpowiedzialny za wygląd i pielęgnację pola golfowego. Jak wiadomo pole golfowe kojarzy nam się z perfekcyjnym wyglądem a przy tym niektóre jego części są użytkowane naprawdę intensywnie. Dlatego odpowiedzialny za jego pielęgnację człowiek powinien mieć naprawdę sporą wiedzę. Sprawdźmy, czy możemy uszczknąć coś z tej wiedzy i wykorzystać przy pielęgnacji naszych trawników.


Jak uzyskać trawnik jak w polu golfowym?

Otóż okazuje się, iż nie jest to takie proste, gdyż trawnik przy domu i pole golfowe to … całkiem różne światy. Jest dużo więcej różnic niż podobieństw.

  • dawki nawozów używanych na polu golfowym są kilkukrotnie większe niż stosowane na trawnikach
  • odmiany traw na pola golfowe są specjalnie wyselekcjonowane i nadają się do bardzo intensywnej pielęgnacji
  • czasami stosuje się murawy jednogatunkowe, czego unikamy na trawnikach przydomowych
  • stan murawy na polu golfowym jest często monitorowany za pomocą wielu czujników, co pozwala na natychmiastową reakcję w przypadku problemów
  • niektóre zabiegi, które na trawnikach stosujemy tylko raz, dwa razy w sezonie, albo nawet wcale, a na polu golfowym wykonujemy wielokrotnie. Mam na myśli wertykulację, top dressing, aerację i inne.
  • pielęgnacja pola golfowego wymaga użycia wielu specjalistycznych narzędzi i maszyn, do których nie mamy dostępu pielęgnując trawniki
  • koszenie na polu golfowym wykonujemy w niektórych jego częściach codziennie a w czasie zawodów nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Na trawnikach jest to oczywiście niemożliwe i przede wszystkim niepotrzebne.

Wymieniłem tylko najważniejsze różnice. Jak widać jest ich całkiem sporo. Czy wobec tego możemy nauczyć się czegokolwiek od greenkeepera i wykorzystać to przy pielęgnacji trawników? Otóż przede wszystkim możemy zrozumieć, iż zabiegi należy wykonywać terminowo i dokładnie. Jeśli wyeliminujemy błędy związane z niewłaściwym koszeniem i nawożeniem, to większość problemów z naszymitrawnikami zostanie wyeliminowana a one zyskają zdrowy, ładniejszy wygląd. Jeśli jesteśmy perfekcjonistami i marzymy o idealnym trawniku, to możemy spróbować wprowadzić kilka rzadziej stosowanych na trawnikach zabiegów. Mówię przede wszystkim o aeracji, top dressingu i stosowaniu tzw. wetting agent. Jest to o tyle trudne, że musimy mieć dostęp do specjalistycznych maszyn i środków. Dlatego być może warto skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy. Ale na pewno nie potrzebujemy pomocy, jeśli będziemy chcieli zwiększyć naszą wiedzę na temat pielęgnacji trawników. A to zawsze warto zrobić.