jak utrzymać trawnik w cieniu

Trawniki w cieniu – najważniejsze informację

Starając się założyć lub utrzymać trawnik w cieniu drzew natkniemy się na kilka problemów, które w najgorszym razie sprawią, iż nasz wysiłek nie będzie miał większego sensu. Mówię tutaj przede wszystkim o braku dostatecznej ilości światła dla prawidłowego wzrostu trawnika oraz o konkurencji o wodę między korzeniami drzew i trawy.


Jaka trawa na trawnik w cieniu?

Gatunki traw z których wyhodowano odmiany trawnikowe generalnie mają duże wymagania świetlne. Rozwój jest prawidłowy, jeżeli przynajmniej przez połowę dnia są bezpośrednio oświetlane promieniami słonecznymi. Za absolutne minimum przyjmuje się 4 godziny bezpośredniego nasłonecznienia. Niedobór światła jest podstawowym powodem wypierania traw przez mech i cieniolubne chwasty. Zmniejsza się ilość korzeni traw i zagęszczenie pędów. Skórka liści traw jest cieńsza i delikatniejsza, a ilość wody w tkankach zwiększa się. Sprawia to, iż rośliny są bardziej podatne na choroby. No i oczywiście proces fotosyntezy jest ograniczony, przez co rośliny mają mniej cukrów potrzebnych do prawidłowego wzrostu.

Konkurencja o wodę z korzeniami drzew o dużej sile ssącej jest naprawdę trudna. Prowadzi to do osłabienia i przerzedzenia murawy. Nakłada się na to zakwaszające działanie opadających z drzew igieł a niekiedy alelopatyczne oddziaływanie korzeni niektórych gatunków drzew. Mówiąc potocznie trawnik w cieniu drzew łatwo nie ma.

Jak utrzymać trawnik w cieniu?

Jak więc zająć się trawnikiem, jeśli zależy nam na jego utrzymaniu pod koronami drzew? Te porady można też wykorzystać przy pielęgnacji innych roślin w ogrodzie w cieniu.

  • Przede wszystkim wszędzie gdzie tylko możemy i ma to sens redukujemy zacienienie przez odpowiednie cięcie drzew.
  • Unikamy nadmiernego nawożenia azotowego, które nie tylko stymuluje wzrost korzeni drzew ale też sprawia, iż tkanki traw są mocniej uwodnione i bardziej podatne na choroby.
  • Natomiast wskazane jest dostarczanie magnezu, jako jednego z najważniejszych składników chlorofilu.
  • Trawę powinniśmy kosić mniej więcej na wysokość 6 – 8 cm. Zgodnie z zasadą, że im głębszy cień, tym wyżej kosimy. Absolutnie zabronione jest koszenie bardzo niskie! Tutaj nawet jeden taki radykalny zabieg może nieodwracalnie zniszczyć trawnik.
  • Pamiętamy też, aby nawadniać rzadziej, ale większą dawką wody. Niepotrzebne częste nawadnianie zwiększa wilgotność pod drzewami i sprzyja rozprzestrzenianiu chorób grzybowych. Warstwa filcu w trawniku może na tyle utrudnić przenikanie wody do gleby, że niekiedy, zwłaszcza latem możemy zaobserwować objawy deficytu wody u drzew.

Trawnik w cieniu – o czym musimy pamiętać?

Jeśli zdecydujemy się na założenie trawnika w cieniu koron drzew powinniśmy mieć świadomość, iż nigdy nie będzie to murawa najwyższej jakości o gęstej, zwartej i wyrównanej darni. Nie będzie się on też nadawał do bardzo intensywnego użytkowania. Jeśli nas to nie odstrasza, to pamiętajmy, aby przed siewem usunąć płytko zalegające pod powierzchnią gleby korzenie drzew. Zmniejszymy w ten sposób bezpośrednią konkurencję o wodę i składniki pokarmowe. Musimy też dobrać odpowiednią mieszankę nasion do siewu. Nie powinniśmy tutaj raczej eksperymentować, lecz zaufać propozycją znanych producentów nasion traw. Każdy z nich ma mieszanki przeznaczone na stanowiska zacienione. Pamiętamy jednak, aby na stanowiskach słabszych zwiększyć normę wysiewu zalecaną przez producenta o około 30%. Nie wybierajmy mieszanki najtańszej. Niestety gatunki i odmiany traw tolerancyjnych na zacienienie są stosunkowo drogie a z pewnością droższe od tzw. mieszanek uniwersalnych.

Podsumowanie

A jeśli eksperyment z trawnikiem pod drzewami nam się nie uda, to nie załamujmy rąk. Jest wiele bylin, które dużo lepiej niż trawy zniosą zacienienie i konkurencję z drzewami o wodę i składniki pokarmowe. Ogród w cieniu może być naprawdę piękny i tajemniczy. Z roślin zadarniających mogę przykładowo polecić kopytnik pospolity, bergenię sercolistną, epimedium, gajowiec żółty, jasnotę plamistą, barwinek pospolity, pragnię syberyjską, bluszcz pospolity i inne. Początkowe wyższe koszty założenia bylinowego, są później rekompensowane niższymi kosztami pielęgnacji ogrodu.