kuchnia nowoczesna aranżacje

Wygodna kuchnia dla całej rodziny – Jak ją urządzić?

Jak zorganizować kuchnię aby była funkcjonalna i przyjazna dla wszystkich członków rodziny? To pytanie powinniśmy zadać sobie jeszcze na etapie projektowania przestrzeni, w poniższym poradniku znajdą państwo kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę i nad którymi się zastanowić.


Czy powierzyć wykonanie kuchni projektantom?

Coraz częściej odchodzi się od kupowania gotowych zestawów mebli kuchennych. Firmy specjalizujące się w projektowaniu i produkcji kuchni na wymiar dostosowują zlecenia nie tylko pod konkretne wnętrze, ale także pod specyficzne i indywidualne potrzeby osób, które z kuchni będą korzystać. Na wygląd kuchni wpływ ma ilość domowników i ilość osób, które z kuchni faktycznie będą korzystać. Przemyśleć należy też jak często będziemy gotować. Inne wymagania ma singiel, który jada głównie na mieście, a inne kilkuosobowa rodzina, lubiąca domowe wypieki.

Wybór gotowych elementów do kuchni – aranżacje

Wyzwaniem jest także wybór systemów szafkowych i przemyślenie, jakich rodzajów szafek i schowków potrzebujemy. Są sprzęty których używamy codziennie, albo regularnie. Są też takie, które wyciągane są z szafki od święta. To również jest kwestia indywidualna. Jedna osoba może codziennie używać sokowirówki, inna może regularnie robić domowy makaron. Z pewnością są też takie osoby, które ani sokowirówki, ani maszynki do makaronu nie używają wcale. W ich kuchniach te sprzęty zajmować powinny inne miejsca.

Planując kuchnię możemy wybrać nie tylko rodzaje i kolory szafek według naszego uznania.

W ofercie firm jest wiele produktów umożliwiających indywidualizację wnętrza, tak, aby oddawała charakter nasz i naszej rodziny. Jeśli mamy dzieci warto zorganizować w kuchni także miejsce dla nich. Tak, aby mogły spędzać z nami czas podczas przygotowania posiłków.

W wypadku osób o nietypowym wzroście – bardzo wysokich, lub wyjątkowo niskich – powinno się dostosować wysokość blatów kuchennych pod potrzeby tej osoby. Standardowa wysokość blatu roboczego przeznaczona jest dla osoby średniego wzrostu. Nie będzie się przy takim blacie wygodnie pracowało osobie o wzroście nietypowym.

Kolejna kwestia to utrzymanie porządku. Kuchnia powinna być łatwa w sprzątaniu. Nawet najpiękniejsze fronty, drogie blaty, wymyślna glazura, fototapeta czy inne ozdoby nie zrobią na nikim wrażenia jeśli w kuchni ciężko będzie utrzymać porządek. Z takiego pomieszczenia po prostu nie będzie się korzystać z przyjemnością. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę.

Wygodna i funkcjonalna kuchnia

Wygodna kuchnia to nie tylko dobrze rozplanowane wnętrze i funkcjonalne meble, to także sprzęt AGD. Ten także powinien być dobrany pod nasze potrzeby. W zależności od liczby domowników wybieramy wielkość lodówki i zmywarki. Nasze nawyki kulinarne zadecydują o tym jaką płytę grzewczą wybierzemy, coraz częściej pojawiają się kuchnie z dwoma piekarnikami. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon – powinniśmy zainwestować w dobry okap. Takich kwestii jest wiele.

Przy planowaniu wymarzonej kuchni nie skupiajmy się na przeglądaniu katalogów. Usiądźmy i zastanówmy się jakie są nasze potrzeby i przyzwyczajenia. Ważne jest to aby kuchnię zaprojektować dla nas samych i dla naszej rodziny.