Zbrojenie stropu błędy

Zbrojenie stropu – najczęstsze błędy

Podczas tworzenia stropu potrzebna jest bardzo duża dokładność jak i nadzór osoby odpowiedzialnej za budynek. Często podczas prac popełniane jest bardzo dużo błędów, które w późniejszym czasie skutkują uszkodzeniem stropu. Jednym z głównych błędów jest błędne ustawienie zbrojenia w szalunku.


Niewłaściwe zbrojenie

Dla przykładu zbrojenie dolne koniecznie musi być ulokowane na spodzie stropu, a zbrojenie górne w stronie wierzchniej wykonywanego stropu. Ważnym elementem jest prawidłowe umocowanie prętów – zbyt wąskie powoduję zmniejszenie przyczepności i w konsekwencji korozję zbrojenia, natomiast zbyt duża rozlokowanie zbrojenia.

Podkładki pod zbrojenie – ważny element

Wszystkie elementy musza być odpowiednio dobrane. Aby zachować odpowiednią grubość otuliny betonu, stosuję się Podkładki zbrojeniowe. Zastosowanie dystansów przekłada się na trwałość budowli. Co więcej zbrojenie powinno się zabezpieczyć w szalunkach, aby się nie przesuwało. Takie podkładki można kupić w lokalnych składach budowlanych oraz w marketach budowlanych należących do GrupyPSB. W internecie jak zawsze najtaniej i najszybciej będzie kupić na platformie Allegro albo w sklepach budowlanych Castorama, Intako lub Mrówka.

Przemieszczenie zbrojenia

W wyniku nie właściwego zabezpieczenia zbrojenia, możliwe jest jego przesunięcie podczas układania. Jeżeli tego typu zbrojenie zalejemy betonem, to już z tym nic nie możemy zrobić. Kolejnym częstym błędem jest brak żeber rozdzielczych. W przypadku, gdy strop przekracza 4m wymagane jest  dodatkowe wzmocnienie w środkowej części stropu. Wysokość takiego wzmocnienia powinna oscylować w granicach wysokości stropu, natomiast szerokość takiego wzmocnienia powinna wynosić 7-10cm.

Miejsca które powinno się wzmocnić

W przypadku ścian działowych, dużym błędem jest nie wzmocnienie konstrukcji – zaleca się dołożenie pasm lub podwójnych filarów stropowych. Zawsze powinno się wzmocnić strop w miejscach, w których ma znajdować się komin. Aby uzyskać wymaganą grubość stosuję się dystanse pod zbrojenie poziome.